PM: parkimiskorralduse leping Falckiga tõi Tallinnale lisakulusid

10. veebruar 2004, 08:08

Postimehe arvutustest nähtub, et Tallinna parkimiskorralduse leping Falck Eestiga on praegusel kujul kahjulik ja selle lõpetamine tasuks ära juba paari kuuga.

Kui Falcki eelkäija AS ESS Eesti juhatuse esimees Peeter Tohver 2001. aasta jaanuaris linnavalitsuse nõupidamisteruumi seinale lähiaastatel saabuvat küllust kirjeldavaid parkimistulu diagramme näitas, ei teadnud keegi, et tema lubadused jäävadki õhulossideks, kirjutab Postimees.

Linn kulutas 2000. aastal, mil parkimisraha kogumine oli veel ametnike kätes, parkimiskorralduseks ja -kontrolliks 8,46 miljonit krooni, mis moodustas parkimise kogutulust poole. 2001. aastal, kui Falck alustas, röövis parkimise korraldamine linna tengelpungast peaaegu kaks korda rohkem - 15,1 miljonit krooni.

Samas kasvas linnale jääva parkimise puhastulu osa kordi vähem. 2001. aasta kohta andis linn Postimehele vastukäivaid andmeid, kuid 2002. aasta puhastulu ületas 2000. aasta oma vaid 1,5 miljoni võrra.

Kuigi parkimiskäive hiljem tõusis veidi, on linn Falcki teenete kasutamisest ka järgmistel aastatel ligikaudu sama palju kaotanud.

Üheks tegelikuks parkimistulude kasvatajaks on seejuures nimetatud mobiiliga parkimist, mis tõi oma kasutusmugavusega juurde hulgaliselt kliente.

Ajaliselt läheb Falckiga lepingu sõlmimine kokku ka vabakutseliste kohtutäiturite süsteemi töölehakkamisega märtsis 2001, mida on seni peetud parkimistulu kasvu peamiseks põhjuseks. Et karistus muutus vältimatuks, kasvas ka parkimistasu maksmine.

Üheks linnale kahjulikumaks punktiks kolm aastat tagasi sõlmitud raamlepingus on see, et Falck saab Tallinna parkimise kogutulust 45 protsenti, kuid firma osalus ligi poolte tulude kogumisel on passiivne ja seisneb enamasti vaid lepingute sõlmimises ja laekunud raha ülekandmises.

Linnavalitsusest saadud andmed näitavad selgelt, et linn saaks vähemalt sama palju lisamiljoneid, kui loobuks lepingutest erafirmaga ja palkaks lisaks praegu parkimisosakonnas väärtegusid menetlevatele parkimisametnikele juurde kümmekond kontrolöri.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing