PM: toiduvarud tuleb deklareerida kuni 10 000 firmal

10. veebruar 2004, 08:20

Ligi 10 000 toiduainete müügi või tootmisega seotud ettevõtet peaksid oma varude suurust Euroopa Liitu astumise hetkel deklareerima.

Neljapäeval valitsuskabineti lauale jõudev «Üleliigse laovaru eest makstava tasu seadus» sätestab ülearuste varude määramise mehhanismi, kirjutab Postimees.

Lubatud varu ehk «ülekandevaru» arvutatakse toiduaine käitleja viimase nelja aasta 1. mai seisude keskmise ja arvu 1,1 korrutisena. Sellest suuremad toidukogused tunnistatakse «üleliigseks laovaruks» ja nende omamise eest tuleb maksta riigile trahvi.

Käitlejad peavad juba 1. aprilliks põllumajandusministeeriumile deklareerima oma laoseisud viimase nelja aasta 1. mail. Tänavuse 1. mai laoseis tuleb deklareerida 15. maiks.

Üleliigsete koguste eest tuleb trahvi maksta johtuvalt vastava kauba suhtes kehtivast Euroopa Liidu kõrgeimast tollimaksumäärast 1. mail. Teisisõnu tuleb üleliigse varu eest maksta tolli, justkui oleks kaup äsja Euroopa Liitu sisse veetud. Maksumäärad teatab Euroopa Komisjon.

Kui käitleja on oma tegevust alles äsja alustanud ning tal pole võrdluseks esitada nelja-aastast ajalugu, peab ta maksuametile eraldi tõestama, et laos leiduv toidukogus on äritegevuseks vajalik.

Erinevalt teistest toidukaupadest tuleb suhkru eest trahvi maksta üksnes selle üleliigse koguse eest, mis on 2005. aasta 30. aprilliks turult kõrvaldamata. Seni on ettevõtjatel võimalus üleliigne suhkur eksportida või ümber töötada.

Eraisikud, kes ei tegele toidukaupade müümisega, ei pea oma varusid deklareerima. Toiduseaduse mõttes riigile huvipakkuvate käitlejate hulk ulatub põllumajandusministeeriumi asekantsleri Andres Oopkaubi sõnul 10 000 asutuseni, kaasa arvatud koolisööklad ja restoranid. Deklareerimiskohustusest on vabastatud siiski need, kelle varud ei ületa 500 kilogrammi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing