WiFiga ehitatakse maju

Kaido Einama 12. veebruar 2004, 00:00

?Selle juhtme pidime mitu korda kokku lappima, kui masinad alt läbi sõitsid,? näitab Ülemiste keskuse ehitusele raadiovõrgu paigaldanud Taldenti tehnikaspetsialist Kalle Uusmaa kaablit, mis siiamaani ehituse kontori juurest soojakute poole tuleb. See ongi juhtmete põhiline viga ehitusplatsil ? alati jääb mõni kopp või kast või mast juhtme taha ja tõmbab selle puruks. Kui juhtme küljes oleks olnud insener, kes parasjagu ehitusjoonist arvutiga laeb, oleks töö jälle katki, kuni kaablimehed juhet lapivad.

Raadiointerneti ehk WiFi paigaldamine ehitusele on aga lihtne. Kontorihoonesse, mis soojakute kõrval nõlval asub, jookseb Elioni püsiliin. Sekretäri laua kõrval, fakside ja paljundusmasinate taga on väike juhtmepundar, mõned kastid ja väike karp aknalaual, mis toetub omakorda kohvipurgile. ?See on suundantenn,? selgitab Uusmaa. Raadiovõrgu teenus läks maksma alla 3000 krooni: saatja kontorihoones 2000 kr ja suundantenn 850 kr. WiFi kasutaja, KH Energia-Konsulti elektriehituste projektijuht Manfred Naarits töötab Ülemiste keskuse ehitusel alltöövõtjana ühes tavalises soojakus teiste seas. ?Maja projekteerijate käest saan raadiovõrgu abiga joonised, hinnapakkumisi on ka võrgust vaja kohapeal vaadata,? nimetab ta raadiovõrgu vajalikke omadusi, mida iga päev vaja läheb. Aja kokkuhoid väljendub pidevate kontori ja objekti vaheliste sõitude ärajäämises.

WiFi.ee toimetaja Veljo Haameri arvates pole raadiointernet kaugeltki vaid kohvikute jaoks. ?Tööstuses ja ehitusel on sellest samuti suur abi, sest raadiovõrk on piisavalt kiire suurte failide liigutamiseks,? ütleb ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:11
Otsi:

Ava täpsem otsing