Vale sõidukiirus lõhub jääteed

Tõnu Tramm 13. veebruar 2004, 00:00

Kolmapäeva, 11. veebruari keskpäevaks kavandatud Rohuküla-Vormsi jäätee avamine lükkus tugeva tuule ja halva nähtavuse tõttu edasi, kuid tuule vaibudes tee puhastati ning autod lubati jääle.

Kuid nagu ikka, kehtivad jääteel ranged reeglid, millest tuleb täpselt kinni pidada ja enne rajale minekut need taas meelde tuletada. Olulistemates neist on, et märgitud rajast ei tohi mingil juhul kõrvale kalduda, jääle ei tohi sõita pimeda ajal, tuisu ega uduga ning hoolikalt tuleb jälgida sõidukiirust. Sõita tohib kas kiirusega kuni 25 km/h või vahemikus 40-70 km/h. Kiirusvahemik 25-40 km/h tekitab jääl resonantsi ning võib seda lõhkuma hakata.

Oluline on jälgida ka pikivahet autode vahel, mis peab olema vähemalt veerand kilomeetrit ning rajale minnes peab olema autode vahel vähemalt 3 minutit. Jääteel ei tohi ka autot seisma jätta, sõites peab olema turvavöö avatud jne.

Üleeilse seisuga oli kõnealuse trassi väikseim jää paksus (24 cm) 1,8 km kaugusel Rohuküla rannast. Jääteele ligipääs on Ääsmäe-Rohuküla teelt 300 m enne Rohuküla sadamat mahasõiduga paremale. Enne mahasõitu on paigaldatud suunaviit ?Vormsi Jäätee?. Jääteele pealesõit Rohukülas asub sadama vanast muulist 150 m paremale, Vormsis asub jääle pealesõit Sviby sadama muuli alguses. Jää oli kolmapäeval üsna lumine, lumekihi paksus kuni 10 cm. Kohati esines tuisuvaalusid ning sadamates oli jää peal ligi 10 cm paksune veekiht. Mis seis valitseb trassil täna ja eeloleval nädalavahetusel ning kas trass on liiklemiseks antud hetkel avatud või mitte, seda tasub enne teeleasutamist kindlatsi üle kontrollida. Ülevaadet jäätrassi hetkeseisundist annab maanteeameti infotelefon 678 1500 või 1510.

Rohuküla ja Vormsi vahelise trassi pikkuseks on 10,2 kilomeetrit, tee on tähistatud kadakatega. Tähised on paigaldatud 100m vahega, kadakad asuvad paremal pool liiklussuunda. Trassile on paigaldatud ka kilomeetritähised ja vajadusel autojuhte ohtlikest kohtadest mööda suunavad liiklusmärgid. Jäätee trassikoridor on 70 m lai. Liiklus toimub kahel eri suunaga sõidurajal, mis asuvad trassikoridori servades. Autojuhte suunavad trassile viidad, mis on paigaldatud teekonna algus- ja lõpp-punkti.

Maanteeamet soovitab enne jääle sõitmist kindlasti peatuda ja lugeda raja algusesse püstitatud infotahvlit. Lisaks jääteel kehtivate reeglite meeldetuletamisele tasub kirja panna ka tahvlil leiduvad telefoninumbrid, et oleks võimalik probleemide korral (lumme kinnijäämine vms) abi kutsuda. Rohukülas ja Vormsis asub jäätee alguses ka valveteenistus.

Kui ilmastikuolud lubavad, on maanteeameti pressiesindaja Tiina Kimmeli sõnul tänavu mõeldav ka Kihnu ja mandri vahelise jäätee avamine. Mandrilt Muhumaale kulgevat jäätrassi, nagu see oli möödunud talvel, tänavu kõigi eelduste kohaselt aga ei tule.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing