Aktsiate tagasiostmine pakub USAs rõõmu ja muret

17. veebruar 2004, 15:38

Paranenud kasuminumbrid aitavad kompaniidel oma aktsiaid senisest enam tagasi osta, kuid kõik pole sellega päris rahul, kirjutab USA Today online-väljanne.

Jaanuaris ostsid analüüsifirma TrimTabs andmeil USA kompaniid tagasi 24,9 mld dollari (305 mld krooni) eest omi aktsiaid ehk 20% enam kui aasta eest.
2003. aasta jooksul ostsid ettevõtteid omi väärtpaberid turult tagasi 152 mld dollari jagu, näidates pärast 2002. aasta tugevat mõõna taas kerget tõusutrendi.

Paljud investorid soosivad aktsiate tagasiostmist, kuna see vähendab firma aktsiate arvu ning tõstab seeläbi aktsia väärtust. Aktsiate tagasiostmise pooldajate sõnul väärtpaberid tavaliselt tõusevad, kui ettevõte teatab soovist oma aktsiaid kokku osta.
Lisaks näitab see Illinoisi ülikooli rahandusprofessor David Ikenberry sõnul, et ettevõtte on enda ja majanduse tuleviku suhtes positiivselt meelestatud.

Oponeerijate arvates ei tohi investoreid aktsiate tagasiostmise plaan aga uimastada.

Northwestern ülikooli professori Edward Zajac sõnul ei osta aktsiaid tegelikkuses tagasi 30% lubajatest.

Howard Silverblatt firmast Standard Poor"s aga arvab, et aktsiate tagasiost kaetakse töötajale mõeldud optsioonidega ning sellest pole aktsionäridele mingit kasu.
Näiteks on investeerimispank Merrill Lynch lubanud tagasi osta 33 miljonit oma aktsiat, samas kui septembris firma töötajatele mõeldud aktsiapotsiooni plaani suurus 37,5 miljonit aktsiat. Summa summaarumina aktsiate hulk tegelikult suureneb ja ühe aktsia mõjuvõim ettevõttes kahaneb.

Aktsiate tagasiostmisega võib ettevõte maha suruda ka aktsionäride surve dividendide tõstmiseks. Uus USA maksuseadus aga just soosib dividendide saamist.

Aktsiate tagasiost aitab vaid näiliselt tõsta kasumlikkust.
California ülikooli professor J. Fred Weston sõnul aitab aktsiate tagasiost parandada kasumit aktsia kohta (EPS) isegi siis kui ettevõte tulemused tegelikult ei parane.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing