Klaaskiust kardin säästab silmi

Eeva Pajuviidik 18. veebruar 2004, 00:00

Kui Eestisse jõudsid lamellkardinad, sai neist moehullus ning neid paigaldati paljudesse kodudesse ja büroodesse. Valides kontorisse uut aknakatet, tasuks peale hetketrendide tähelepanu pöörata ka teistele võimalustele ning siis leida endale sobiv ? olgu see uudne välisfassaadikardin või traditsiooniline tekstiil.

Valiku tegemisel võiks kõigepealt läbi kaaluda oma kontori vajadused: kui intensiivne on suvel päikesevalgus, kas on vaja varjata ruumi väliste pilkude eest, milline on muu sisustus, kui palju ollakse nõus aknakatetesse investeerima.

Traditsioonilised lamell- ja ribakardin sobivad kontorisse juhul, kui soovitakse päeval valgust reguleerida, samas on nad vajadusel kaitseks väliste pilkude eest.

Intensiivsema päikesekiirguse korral saab lamellide puhul valida materjali, millel on teisel pool peegelduskiht, et takistada valguse ja soojuse ruumi pääsemist.

Meie büroodes on veel vähe levinud puidust aknakatted, samas muudavad need ruumi hubasemaks ja võimaldavad vajadusel täielikku kaitset päikesevalguse eest. Kahepoolsest materjalist või puidust tehakse ka ruloosid, siiski ei valita rulood kontorisse eriti sagedasti, kuna see ei võimalda valguse reguleerimist nagu lamell- ja ribakardin. Uudistoodetena pakutakse ka plastaknaruloosid ja ribakardinaid, mis ühilduvad täpselt aknaraamiga ning mõjuvad seega korrektsemalt, takistamata samas akna avamist.

Uudne on ka aknavõrk (ingl k screen), mida kootakse klaaskiust. Akna poole jääv osa on kaetud tugeva päikesekiiri peegeldava kihiga ning ruumi pääsev valgus hajub peaaegu täielikult. Aknast välja on seejuures kõik näha, kuid materjal kaitseb ruumi väljast sissepoole vaatamisel.

ASi Sunorek disainer-müügikonsultant Signe Pruul tutvustab käsitletutele lisaks ruloosid, mille valmistamisel võib eritellimusel ühendada erineva tihedusega materjale. Näiteks alumine osa ruloost on tihe ning pimendav materjal, mis ei lase päikesevalgust töökohtadele ega arvutiekraanidele ja ülemine pool on läbipaistev ning ülejäänud ruumi pääseb valgus sisse.

Eriti intensiivse päikese korral soovitab ASi Veepisar jaemüügijuht Anne Kivimaa väljapoole akent paigaldatavaid katteid. Uudsetena nimetab ta siin fassaadiribakardinaid, mida saab juhtida seestpoolt, ja mis takistavad päikesekiirte jõudmist aknani juba väljast. Teine võimalus on vihma- ja päikesekaitsena kasutada markiisi, mis püüab pilku ning on seetõttu kasutatav reklaampinnana.

Võimaluseks on ka aknale kleebitav klaaskile. Toonitud klaaskile kaitseb hästi valguse ja kiirguse eest, seda on võimalik kasutada ka vitraa?ina. Mattkile laseb küll valgust ruumi, kuid ei paista läbi ja sobib akendel samuti reklaamiks.

Kui kontori aknakatte valik ei sõltu väga praktilistest vajadustest, võiks kaaluda ka vähem tehnilisi lahendusi. Üks võimalus on siin puidust või tekstiilist valmistatav Rooma kardin, samas võib kasutada ka traditsioonilist tekstiili paneelkardinana. Plussiks on naturaalne materjal ning originaalne välimus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing