Tartu industriaalne unelm

Vahur Afanasjev 18. veebruar 2004, 00:00

Tartu linnavalitsus kavatseb luua Emajõe äärde, uue Tartu vangla naabrusse tööstuspargi. Projekti koordineeriv abilinnapea Sven Illing põhjendas pargi rajamise mõtet lihtsalt: ettevõtetele ei jagu Tartus laienemiseks enam suuremaid krunte. Tööstuspark säästaks ettevõtteid eraldi detailplaneeringu tegemisest, samuti rajaks linn enda kulul pargi tähtsamad tehnovõrgud.

Tööstuspargi rajamine on pealtnäha suurepärane idee. Mida rohkem tööstust, seda enam töökohti ja maksutulu linna eelarves. Parem viis linna hüvangu eest seista, kui näiteks elanike registreerimise rallis osaleda. Kuid ka raskemini teostatav.

Esiteks on Turu 48 krunt, mida Tartu raad tööstuspargi asukohana kaalub, liiga lähedal Emajõele. Jõekaldad kipuvad ikka soised olema ning mainitud krunt pole erand. Tean, sest käisin kuue-seitsme aasta eest seda kanti ajaviiteks uudistamas. Ei usu, et lugu palju muutunud on. Mõistagi võib maad kuivendada, kuid on see tark lisakulu? Tartu külje all laiub kuiv, kõva ja kasutu Raadi lennuväli.

Teiseks on tööstus- ja tehnoparke muudeski Eesti paikades püütud rajada. Meenuvad Tapa, Jõhvi, Paldiski, Rummu, Rakvere, Pärnu industriaalpargid ja tööstuskülad. Ma ei väida, et need ideed halvasti töötavad, kuid rõõmupeoks pole vist küll kusagil põhjust.

Arvan, et Eesti tööstus- ja tehnoloogiaparkide põhiline häda on riigi ja rahva nõrkus vägeva industriaalkompleksi arendamiseks. Poolteist miljonit inimest on ebapiisav taustamängijate hulk, et meil Silicon Valley sündida saaks.

Kiitus Tartu linnavalitsusele ja teistele industriaalunistajatele julguse ees taoliseid ideid töösse võtta, kuigi ?tööstuspark? ja ?tehnoloogiapark? on pigem retoorika kui reaalsus. Need sõnad on lahjaks kulutatud. Loodan, et Tartu linn suudab minu arvamuse tegudega põrmustada ja sõna edukalt lihaks konverteerida.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing