EPL: Uued elektritootjad võivad tulemata jääda

18. veebruar 2004, 08:02

Uued võimalikud elektritootjad eelistavad Eesti turule tulekuga oodata, pidades ka avanenud turul tegutsemist liiga riskantseks ning vähekasumlikuks.

Elektriturg avaneb ministeeriumi plaanide kohaselt 2006. aastaks 15 protsenti. See tähendab, et 15 suuremat elektritarbijat saavad osta elektrienergiat, kellelt soovivad.

Eesti Päevalehe andmetel uurivad siia elektrijaama rajamise võimalusi Fortum Heat Energy, Gazprom, E.ON, Vattenfall ning Elsam ? kõigil on konkreetne projekt olemas, asukoht välja valitud, kuid ajagraafik pole paigas ning konkreetseid läbirääkimisi pole alustatud.

Põhjamaade elektrigigant Fortum Heat Energy on varem teatanud, et plaanib koos ärimees Tiit Veeberiga Tartusse poole miljardi kroonist elektrijaama, mis müüks 75 protsenti toodangust Eesti Energiale ja hõivaks kaks protsenti turust.

Fortum, kes varem teatas, et elektrijaam võib valmida juba 6-7 aasta pärast, on eeluuringu valmis saanud ? aga firma presidendi Risto Riekko sõnul ei toeta see kiiret tegutsemist. ?Meil puudub igasugune ülevaade, milline on elektri hulgihind lähitulevikus ning mis seda mõjutab,? ütles Riekko. Elektrituru 15protsendiline avanemine ei tähenda sisuliselt midagi, kuna seda on liiga vähe, et uued elektritootjad end ära majandada saaksid.

Rootsi kontsern Vattenfall omab Pärnu Soojust ning soovib Pärnus ka elektritootmist alustada. Vattenfall Estonia juhatuse esimehe Teet Eelmere sõnul on elektrijaama rajamise variandid alati kaalumisel ning ülevaatamisel.

Eelmere sõnul on elektritootmisel oluline kütus, näiteks puitmass. ?Turusituatsioon on selline, et puidu kui kütuse hind on tulevikus äärmiselt ebamäärane, võiks öelda, et ebamäärasem kui kunagi varem,? ütles Eelmere. ?Puidust toodetud elektri oleks võrguettevõtja kohustatud küll ära ostma, kuid pole kindel, kas viie aasta pärast tasub sellest elektrit toota.?

Ka Eelmere sõnul ei piisa 15 vabatarbijast 2006. aastal selleks, et oleks mõttekas uus elektrijaam rajada. Vattenfall ei välista, et tulevikus saab Eesti turule müüa firma Poolas toodetud elektrit ? selleks peab aga valmima elektriühendus Leedu ja Poola vahel.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing