ELi suured koos, väiksemad ootel

Tõnis Arnover 19. veebruar 2004, 00:00

Iraagi sõjale järgnenud aasta jooksul on Euroopa Liit olnud kaoses ja võimuvaakumis. Seda on nõrgestanud Saksa-Prantsuse ja Briti vastuolud, aastakümneid ELi mootoriks olnud Saksa-Prantsuse autoriteedi langus rahaliidu stabiilsuspakti eiramise pärast ning nende võitlus komisjoniga ELi uue eelarve suuruse pärast. Euroopa Komisjoni hiljutise aruande järgi on Saksamaa ja Prantsusmaa ELi ühisturu seaduste ühtlustamisel kõige loiumate seas. Nad on kaotanud 95% oma kõlbelisest autoriteedist ning muutunud mootori asemel piduriks, iseloomustab olukorda üks ELi väikeriigi suursaadikuid.

Juba kahe kuu pärast on Euroopa Liidus 25 riiki. Selle suure seltskonna suhtlemisraskustest on märku andnud ELi põhiseadusliku leppe vastuvõtmise läbikukkumine. Et mais ühiselt edukalt edasi minna on vaja praegusest kriisist välja tulla. Üks katseid oli eile Berliinis suletud uste taga peetud Saksa-Prantsuse-Briti tippkohtumine.

Suured mõistavad, et laienenud ELis saavad nad oma tahet läbi suruda ainult kokku hoides, milleks on vaja siluda vastuolud. See eeldab euroskeptiliselt brittidelt suuremat koostöötahet. Millest andis kohtumise eel märku Briti välisminister Jack Straw, kes ütles: ELi laienedes on loogiline, et Suurbritannia ühineb Saksamaa ja Prantsusmaaga tugevasse triumviraati.

Oletame, et suured saavutavad üksmeele. Mida tähendaks see ülejäänud riikidele ja ELis seni kehtinud võrdsusele?

Igatahes juba enne Berliini kohtumist oli paljudest Euroopa pealinnadest kosta murelikke ja kahtlustavaid seisukohti. Kohtumisest kõrvale jäetud Itaalia välisminister Franco Frattini ütles pressile: ühtki liitu ei saa luua direktoraadi surve all. Talle sekundeeris Hispaania välisminister Ana Palacio: Euroopa üldhuvide kaitsmine ei tohi olla kellegi privileeg.

Jah, Euroopa Liidul tuleb kiirustada, et jõuda kõigile vastuvõetavatele poliitilistele kokkulepetele. Kui ühisaateid ei leita ja kokkuleppeid ei sünni, siis võib juhtuda see, mida ennustab Euroopa Komisjoni endine esimees Jacques Delors: EL transformeerub laienemisega kiirustamise tõttu tavaliseks vabamajandustsooniks ning laguneb järgmise 15 aasta jooksul.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing