EPL: maksuamet kaotas killustikufirmale

19. veebruar 2004, 08:07

OÜ Sten-Killustik võitis riigikohtus vaidluse maksu- ja tolliametiga, kes nõudis 1,5 miljonit krooni kuludesse kantud 10 000 tonni killustiku eest.

Killustikku müünud Sten-Killustiku juhtide väitel vajus Radisson SAS hotelli suurune killustikuhunnik ajavahemikus 1997?2000 laoplatsil maa sisse, pudenes loodusesse laiali või varastati, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Kohtus on killustiku kadumise asjaolusid piisavalt käsitletud, mistõttu ei soovi ma seda rohkem kommenteerida,? ütles Sten-Killustikku kaitsnud vandeadvokaat Marko Aavik kummalise kadumise kohta. Krediidiinfo andmetel kuuluvad Sten-Killustiku juhatusse Silver Riisalo ja soomlane Jari Matti Stenberg. Firma tegevus on tänaseks sisuliselt seiskunud.

Firmal oli veel 2000. aastal Viimsis suur laoplats kümnete tuhandete tonnide killustikuga. Ühel hetkel aga avastas firma juhtkond, et laoplatsilt on salapäraselt kadunud 10 000 tonni ehk umbes tuhat autokoormat väärt kraami. Maksuamet esitas 2002. aasta aprillis firmale nõude ligi 1,5 miljoni kroonises summas, sest leidis, et Sten-Killustiku juhatus on killustiku kadumises süüdi. Kuna firma ei esitanud oma juhtkonna vastu nõuet enam kui 1,8 miljoni krooni väärtuses kadunud killustiku kompenseerimiseks, käsitles maksuamet seda erisoodustusena.

Riigikohtus lõppes vaidlus sel nädalal Sten-Killustiku võiduga. Kohus leidis, et kadunud killustikku saab käsitada loomuliku kaona ? kui juhatuse liikmetel ei olnud võimalik kadu vältida, ei saa neilt ka midagi nõuda.

Maksu- ja tolliameti hinnangul see maksuotsus praeguses kohtuvaidluses küll lõpuks tühistati, kuid riigikohus on oma otsuses siiski jaganud mitmeid ameti seisukohti.

Lisaks on kohus andnud selge vastuse mitmele lahtisele küsimusele, mis hõlbustab edaspidi analoogsete vaidluste lahendamist.

Kui äriühingu juhatuse liige ei ole oma ülesannete kõrgusel, tekitades sellega firmale kahju, siis juhul, kui kahju jäetakse temalt sisse nõudmata, on tegemist erisoodustusega. See on maksu- ja tolliameti hinnangul olulisim järeldus riigikohtu otsuses.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing