OMHEXi turud lähevad üle ühisele kauplemissüsteemile

19. veebruar 2004, 12:28

Balti- ja Põhjamaade ühendatud väärtpaberituru loomiseks võtavad Tallinna, Riia ja Helsingi börsid septembri lõpus kasutusele uue kauplemissüsteemi.

Selle tulemusena on seitsme riigi börsid ühendatud ühte kauplemissüsteemi. SAXESS kauplemissüsteem on täna kasutusel juba Taanis, Islandil, Norras ja Rootsis, teatas täna Tallinna Börs.

Tänased Tallinna ja Riia börsiettevõtted hakkavad kauplema Balti nimekirjas, mille põhjal hakkavad börsid arvutama Balti indeksit. Endiselt arvutatakse edasi TALSE indeksit. Lätis hakatakse seniste indeksite asemel arvutama uut, kapitalisatsioonil põhinevat indeksit. Kauplemispäeva pikkus ja struktuur saavad Eestis ja Lätis olema samad. Eestis jääb ametlikuks kauplemisvaluutaks euro, Lätis latt.

Uue kauplemissüsteemi kasutuselevõtust võidavad esialgu kõige rohkem mitmel OMHEXi turul tegutsevad börsi liikmed.

Lisaks ühele süsteemi ülalpidamise kulule hakkavad liikmetele hakkavad kehtima ühtlustatud nõuded ja kauplemisreeglid. Nii Tallinna kui Riia liikmestaatust soovivatele väärtpaberivahendajatele võimaldatakse seda lihtsustatud korras: uutel liikmetel piisab dokumentatsiooni esitamisest vaid ühele börsile. Tulenevalt seadusandlikest nõuetest tuleb samas taotleda luba vastava riigi järelevalve asutusest.

Investorile olulist muutust kauplemissüsteemi vahetusega esialgu ei kaasne. Pikemas perspektiivis võidab investor turu senisest efektiivsemast toimimisest ja paremast likviidsusest.

Ühtse kauplemissüsteemi kasutuselevõtt on esimene samm ühise turu loomisel Põhja- ja Baltimaades. Järgmiste sammudena on lähiaastatel kavas muuhulgas riikidevahelise ühtse arveldussüsteemi, reeglistiku ja tellimusraamatu kasutuselevõtt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing