Hans Laidwa paljastab Stockholmi-Tallinna praamilepingu tagamaid

20. veebruar 2004, 14:19

Kirjastus Tänapäev andis äsja välja Rootsis elava eestlase Hans Laidwa raamatu 'Elu Läänemerel', kus on rohkesti juttu ka palju kõmu tekitanud lepingust.

Jutt on 1989. aasta augustis toonase transpordikomitee esimehe Tiit Vähi ja laevafirma Nordström Thulin AB vahel sõlmitud lepingust, mis andis viimasele kuni 2000. aastani Stockholmi-Tallinna reisilaevaühenduse pidamiseks ainuõiguse. Raamatu autor Hans Laidwa nimetati selle lepinguga firma N T Estline AB tegevdirektoriks.
Laidwa viitab oma raamatus muu hulgas sellele, et KGB kuulas nende kõnesid sel ajal igapäevaselt pealt.

Lisaks on Laidwa lahanud ka muid Rootsi ja Eesti vahel tekkinud ärisidemeid. Muu hulgas on ära toodud Dagens Industri nüüd juba endise peatoimetaja Hasse Olssoni 1991. aasta avalik kiri, kus ta muu hulgas ütleb:

'Nagu sa ilmselt tead, on Dagens Industri käivitanud Eesti roosa ärilehe, mis kannab nime Äripäev. Me oleme näinud palju vaeva, et personal välja õpetada ja kõik laudsalt toimima panna. Iga ajaleheväljaanne on turumajanduse elav rahvaülikool, ja see on leidnud head vastukaja.
Seda ajalehte ei oleks saanud ealeski trükkida, kui Rootsi Ajakirjanike Liit oleks nõudnud toimetusele Rootsi personali ja Rootsi palku.'
Need viimase sõnad olid mõeldud kommetaariks sel ajal EstlineŽi ees seisnud probleemile, kas Rootsi ja Tallinna vahet sõitval reisilaeval tohib rootslaste kõrval kasutada ka Eesti meremehi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing