PM: EL jagab vaesematele viis triljonit krooni

20. veebruar 2004, 08:01

EL kavatseb aastatel 2007-2013 kulutada vaesemate piirkondade järeleaitamiseks 5,3 triljonit krooni, mis suunatakse konkurentsivõime ja tööhõive suurendamisse.

Euroopa Komisjoni esindajate sõnul pole raha saamise aluseks pelgalt asjaolu, et mõni riik on Euroopa keskmisest vaesem, kirjutab Postimees.

«Tegu ei ole finantsabiga, mis suurendaks lihtsalt vaesemate inimeste sissetulekut,» märkis Euroopa Komisjoni esindaja regionaalpoliitika alal Mikel Landabaso. «Raha läheb konkurentsivõime tugevdamiseks ja seda jagatakse konkreetsete projektide alusel.»

Millised piirkonnad kui palju raha saavad, sõltub esitatavatest projektidest ning konkreetseid raha jaotamise programme pole veel otsustatud.

Seni on ühtekuuluvuspoliitika rakendamise rahast läinud 41 protsenti infrastruktuuri investeeringuteks, 34 protsenti ettevõtluskeskkonna parandamiseks ja 23 protsenti inimeste väljaõppeks. Viis triljonit krooni on küll suur summa, kuid moodustab kõigest 0,41 protsenti ELi riikide majanduse kogutoodangust.

Landabaso sõnul on senised ühtekuuluvuspoliitika programmide raames jagatud toetussummad mõjunud vaesemate piirkondade turgutamiseks väga tõhusalt. Erinevused Euroopa Liidu rikkamate ja vaesemate piirkondade vahel on alates 1990. aastate keskpaigast jõudsalt vähenenud.

Rahandusministeeriumi asekantsleri Renaldo Mändmetsa sõnul on Eesti eesmärk saada struktuurivahenditest aastas rahasumma, mis ulatub ligi 4 protsendini SKTst. See teeks 2006. aastal orienteeruvalt 8 miljardit ja 2013. aastal 11 miljardit krooni. «Kolmandik sellest rahast eraldataks suuremateks transpordi- ja keskkonnaprojektideks,» ütles Mändmets. «Ühestki kindlast projektist on praegu veel vara rääkida.»

Osa rahast võiks Mändmetsa sõnul minna mõnda projekti energeetikasektoris. «Tallinna linnal peaks olema võimalus taotleda näiteks finantseerimist trammi- ja trolliliinide arendamiseks,» lisas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing