Aktsiaraamatu väljavõte ei ole üldkoosolekuks enam vajalik

Indrek Vaheoja 23. veebruar 2004, 00:00

Sellest aastast on kõigil Eesti notaritel ligipääs Eesti Väärtpaberite keskregistris registreeritud ettevõtete aktsiaraamatutele ja osanike nimekirjadele.

See tähendab, et ettevõttel ei ole tarvis tulla Eesti Väärtpaberikeskuse (EVK) kontorisse, et saada väärtpaberite keskregistri pidaja kinnitatud aktsiaraamatu väljavõtet.

Varasem praktika näitas, et paljudel juhtudel tekkis ettevõtetel probleeme notariaaltoimingute tegemisel, sest unustati tellida aktsiaraamatu väljavõte.

Nüüdsest saavad notarid teha päringuid ja väljavõtteid seltsi aktsiaraamatu kohta otse Eesti väärtpaberite keskregistrist, kasutades selleks internetipõhist e-Registri rakendust. Seetõttu puudub notaritel edaspidi vajadus nõuda seltsilt registripidaja kinnitusega aktsiaraamatu väljavõtet paberkandjal.

Nüüdsest on kõigil notaritel interneti vahendusel juurdepääs aktsiaraamatutele, mis vähendab tunduvalt ettevõtja jalavaeva ja asjaajamist.

Aktsiaraamatu väljavõte on vaja esitada notarile järgmistel juhtudel: aktsionäride üldkoosolekud, mida peab tõestama notar ja aktsiate ostu-müügi tehingud ning pandilepingud, kui soovitakse sõlmida notariaalset tõestatud lepingut.

Üldkoosoleku protokollile tuleb lisada koosolekule esitatud kirjalikud ettepanekud ja avaldused ning üldkoosolekul osalenud aktsionäride nimekiri.

Notariaalselt peab koosoleku protokoll olema kinnitatud juhul, kui üldkoosoleku otsus on nõukogu liikme valimise või tagasikutsumise aluseks või nõukogu kohta põhikirjas muudatuse tegemise aluseks või kui seda nõuavad aktsiaseltsi juhatus, nõukogu või aktsionärid, kelle aktsiatega on esindatud vähemalt 1/10 aktsiakapitalist.

Äriseadustikus ette nähtud nõuete täitmine on eelduseks, et üldkoosolek oleks õigustatud otsuseid vastu võtma. Üldkoosoleku korraldamiseks on ettevõttel võimalus sõlmida leping Eesti Väärtpaberikeskusega.

Eesti Väärtpaberikeskus korraldab enamiku börsiettevõtete ja teiste suuremate aktisaseltside aktsionäride üldkoosolekuid juba aastaid.

Vastavalt vajadusele tuleb Eesti Väärtpaberikeskus appi nii koosoleku kokkukutsumisel, aktsionäride registreerimisel ja hääletamistulemuste väljaselgitamisel, samuti ka juhatamisel, protokollimisel ning dokumentide vormistamisel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing