Põllumaa deklareerimine ? nüüd või mitte kunagi

Kristina Traks 23. veebruar 2004, 00:00

Lähenev maade deklareerimise tähtaeg on tekitanud asjaga tegelevas põllumajanduse registrite ja informatsiooni ametis (PRIA) täieliku eriolukorra. PRIA büroodesse üle Eesti tekivad tihti mitmetunnised elavad järjekorrad maaomanikest. Kõige hullem on olukord PRIA Harju maakonna büroos, kus on nähtud ka 4?5tunnist järjekorda. Reedel avas PRIA ajutise kontori Tallinnas, et pealinnas elavad maaomanikud ei peaks oma maa deklareerimise pärast sõitma keset tööpäeva teise Eesti otsa.

Eesti suuremaid köögiviljakasvatajaid, Laheotsa talu peremees Johannes Valk ütles, et tal on põllumaad veel deklareerimata. ?Taotlen ümberkaudsetes valdades vabu põllumaid ja sellepärast on veel segadus, kes täpselt läheb ja maad ära deklareerib,? ütles Valk. ?Ega löögile ka ei pääse. Helistasin Harjumaa PRIAsse ja öeldi, et kõik ajad kuni 15. märtsini on juba kinni.?

Valgu sõnul on tal praegu kasutuses 250 hektarit põllumaad, kuid plaan on laieneda 500 hektarile. ?Deklareerida püüame küll niipalju kui võimalik, loodetavasti ikka jõuame selle tehtud,? ütles Valk. Ta on oma mitme põllumajandusettevõtte peale palganud eraldi inimese, kelle põhitöö on tegeleda eurotoetuste ja struktuurfondidega seotud bürokraatiaga.

PRIA peadirektori asetäitja Ahti Bleive sõnul lõpeb maade deklareerimine 15. märtsil ning kes selleks ajaks pole oma põllumaid kirja pannud, ei saa edaspidi taotleda ka Euroopa Liidu pindalatoetusi. ?Kui keegi jätab maad deklareerimata, on see maa edaspidi toetusringist väljas,? ütles Bleive. ?Asja eesmärk on, et põllumaa pind ei laieneks, sest siis tuleks rohkem toetusi maksta, samuti on ELis ju ületootmine ning sellepärast ei olda väga huvitatud uutest maadest.?

Bleive hinnangul võib Eestis olla deklareerimisele kuuluvat põllumaad umbes 800 000 hektarit. Praeguseks ajaks on sellest jõutud PRIAs deklareerida neljandik ? ligi 200 000 hektarit.

Maade deklareerimise tulemusel tekkinud andmebaasi põhjal alustab PRIA 17. mail taotluste vastuvõttu ELi põllumajandustoetuste maksmiseks. Sel aastal saab põllu- või rohumaa omanik hektari kohta baastoetust 417 krooni pluss lisatoetused kasvatavate kultuuride eest. 417 krooni hektari rohumaa kohta ei saa siiski niisama lihtsalt, vaid selleks peab rohumaad niitma ning heina ka ära koristama. Kas hein pärast niitmist ikka kokku riisutakse, seda hakkab PRIA tulevikus ka kontrollima.

Põllumaade deklareerimine puudutab 25 000?30 000 inimest. Eelmise nädala lõpuks oli oma maad PRIA pressiesindaja andmeil jõudnud deklareerida ca 6000 inimest. Deklareerimiseks vajalikud kaardid oli PRIAst välja võtnud 11 000 inimest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing