Maja keskmine hind on 10 000 kr/m2

Maria Rähn 25. veebruar 2004, 00:00

Benno Ehituse hinnaspetsialist Ants Mihkelsoni sõnade kohaselt võib makse mitte maksvate ehitajate hinnapakkumine olla umbes kümme kuni kakskümmend protsenti odavam, kui ehitusfirmad on võimelised pakkuma. ?Palju oleneb ka sellest, kas materjal on tellija või ehitaja poolt,? selgitas Mihkelson.

ASi Gerberos AMS projektijuht Heldur Löve hinnangul ei pruugi see siiski reegliks olla. ?Nende ?mustade jõudude? töötasu võib vahel isegi kõrgem olla,? rääkis Löve. ?Kui aga juhtubki, et niinimetatud erategijad suudavad paremat tunnihinda pakkuda, võivad hilisemad probleemid ülejäägi ikkagi hävitada ning veel lisagi nõuda.? Ka Ants Mihkelsoni sõnul on tundmatute tegijate juures suureks probleemiks see, et nende tausta on praktiliselt võimatu uurida. ?Ja garantiidest ei saa nende puhul samuti rääkida,? arvas Mihkelson.

Maja hinnast on ASi Gerberos AMS eelarvestaja Vitali Tshernonozhkini hinnangul raske konkreetsele objektile viitamata rääkida. ?Kui võtta aluseks kahekordne kivimaja, tuleb orienteeruvaks ruutmeetrihinnaks umbes 10 000 krooni,? selgitas Tshernonozhkin. Hoone karp hõlmab sellest summast umbes poole ning teise poole võtavad siseviimistlus ja eritööd.

Benno Ehituse hinnaspetsialist Ants Mihkelsoni sõnul peaks kliendil siiski eelkõige olemas olema projekt: ?Projekt peab olema korralik, kuna siis tekib vähem hinnavaidlusi. Tähtis on ka see, et ehitusele tellitaks järelevalve.? Mihkelsoni hinnangul kujuneb objekti maksumuseks olenevalt projektist umbes 11 000 krooni ruutmeetri kohta. ?Selle sees on ka materjalid ja käibemaks, kuid see hind on pigem alampiir.?

Suurem jagu ametlikke ehitusfirmasid pakub teenust ?võtmed kätte?. See tähendab põhimõtteliselt seda, et klient ei pea pärast töö tellimist tegema midagi muud, kui ainult ootama, kuni tellitud töö valmib. Üldjuhul võtab see aega umbes seitse kuud.

Kuigi tavaliselt on ametliku ehitusfirma palkamine mõistlik, võib ikkagi probleeme tekkida. Kadi Orav tõi näiteks järgmise olukorra: ?Ehitusfirma, mille palkasime, läks maja valmimise järel pankrotti. Samas hakkasid välja tulema vead,? rääkis Orav. ?Firma omanikud olid juba kadunud ning parandustööd pidime kõik ise kinni maksma. Kulutatud raha polnud enam kelleltki sisse nõuda.?

Ants Mihkelsoni sõnul tuleks sellise võimalusega arvestada juba lepingu koostamisel. ?Esiteks võib klient nõuda garantiiajaks kindlustust ning teiseks võimaluseks on pangagarantii.?

Kindlustusgarantii on Mihkelsoni sõnul põhimõtteliselt võimalus pikendada ehituskindlustust ka garantiiajale. Selline variant läheb tellijale maksma umbes 5000?10 000 krooni. Pangagarantiil on suurusjärk sama, vahe on selles, et kohustuse võtab pank. Kui tellijal on hea konsultant, siis pannakse need summad hinnapakkumisse ja tellija ei pea hiljem juurde maksma.

Kolmanda võimalusena jäetakse kokkuleppeline protsent objekti maksumusest panka deposiitarvele. Summa on tavaliselt 2?5% objekti maksumisest. Kui kokkulepitud aeg on möödunud, saab ehitusfirma raha kätte. Kui aga tekivad probleemid, saab klient raha parandusteks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:13

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing