Nõuded arvetele karmistuvad

Rivo Sarapik 25. veebruar 2004, 00:00

Euroopa Liit (EL) toob lisaks kaubastatistikale muutusi ka arvetel ja lisada tuleb mitmeid uusi välju. Näiteks peab KPMG maksukonsultandi Kadri Arula sõnul 1. maist olema arvetel kauba soetaja või teenuse saaja käibemaksukohustuslase number (KMNR), kui tal on maksukohustus kauba soetamisel või teenuse saamisel.

Lisaks tuleb arvetele märkida veel kauba allahindlus, kui see pole hinna sisse arvutatud. Keerulisim uuendus on aga see, et kui muud summad võivad arvel valuutades olla, siis tasumisele kuuluv käibemaks tuleb märkida kroonides.

Arve tuleb väljastada seitsme kalendripäeva jooksul alates kauba ostjale lähetamise või kättesaadavaks tegemise päevast, ka juhul, kui käive tekib kauba või teenuse eest osalisel või täielikul maksmisel.

Kauba soetaja või teenuse saaja võib iseendale väljastada arve maksukohustuslase poolt talle võõrandatud kauba või osutatud teenuse kohta, kirjalikult tuleb kokku leppida arve väljastamise ja aktsepteerimise koht.

?Arve võib väljastada paberil või kauba või teenuse saaja nõusolekul elektroonselt,? selgitab Arula. Arve võib aga väljastamata jätta maksuvaba käibe korral.

Teatud juhtudel võib kasutada ka lihtsustatud arveid. Näiteks kui arvel olev summa ei ületa 1000 krooni ilma käibemaksuta järgmistel juhtudel
- reisijateveo teenuse osutamisel
- parkimisautomaadi, automaattankla ja muude samalaadsete aparaatide väljatrükitava arve korral
- maksukohustuslane peab ise märkima oma nime ja maksukohustuslasena registreerimise numbri

Kauba võõrandamise või teenuse osutamisel füüsilisele isikule isiklikuks tarbeks

Arvet ei pea väljastama maksuvaba käibe korral

Arveid tuleb säilitada seitsme aasta jooksul alates nende väljastamise või saamise päevast, info arvel peab olema algsel kujul. ?Arvete säilitamise koha võib ise valida, tingimuseks on siin vaid see, et maksuhaldurile on kas arved või siis arvetel säilitatav informatsioon soovi korral viivitamatult kättesaadav,? lisab Arula.

Lisaks tuleb maksuhaldurile teada anda seda, kui arveid säilitatakse Eestist väljas.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:38
    Otsi:

    Ava täpsem otsing