Seli tahab kogu Estiko kasumit endale

Annika Matson 25. veebruar 2004, 00:00

Jaanipäevaks jääb Tallinna börsile kuraditosin firmat, sest börsile lahkumisavalduse esitanud Estikot ei pea seal enam miski kinni.

Tallinna börsi juhatuse liige Jaanus Erlemann ütles, et Estiko on esitanud börsilt lahkumise avalduse. ?Börsilt lahkumine võtab maksimaalselt kolm kuud, Estikol ei tohiks asjaajamises väga suuri takistusi ette tulla,? möönis Erlemann.

Estiko suuraktsionärilt, ASi Rondam omanikult Neinar Selilt ei õnnestunud kommentaari saada.

Estiko suurima eraisikust aktsionäri, 24 222 aktsia omaniku Veli Piikmanni sõnul ei ole firma börsilt äraminek õiglane tegu. ?Hetkel ei ole ma veel mõelnud aktsiate mahamüümise peale, ootan, mis edasi saab,? möönis aktsionär.

Peeter Järve, kellele kuulub 10 775 Estiko aktsiat, ütles, et tema ei ole nõus aktsiaid pakutud 13,4 krooniga müüma. ?Kui Estiko viiakse börsilt minema, siis on see suuraktsionäri poolt väikeaktsionärile mütsi pähe tõmbamine,? kommenteeris ta. Tema sõnul on spekulatsioone Estiko börsilt äramineku kohta igasuguseid. Näiteks võib asi olla selles, et firma on hakanud kasumit teenima või on härra Seli leidnud välisinvestori, kellele ettevõte kallilt maha müüa ning sealjuures 100% kasumist endale saada.

Estiko teenis eelmisel aastal 15,1 miljonit krooni kasumit, mis teeb eelmise aasta kasumiks aktsia kohta 3 krooni. ?Kui arvestada netovara ja aktsia hinda, siis tahaksin iga aktsia eest saada kindlasti üle 16 krooni,? ütles Järve.

Estiko allesjäänud väikeaktsionäride olukord teeb Järve väga kurjaks. ?Estiko väikeaktsionäride puhul kasutatakse tõenäoliselt Reformierakonna äriseadustikku sisse surutud paragrahvi, mis võimaldab sundülevõttu,? ütles Järve. Tema aga kergelt alla anda ei kavatse: ?Siis tuleb kohtulahing, sest siiamaani on kõik selle paragrahvi alusel langetatud otsused kohtusse kaevatud ning asi on jõudnud Riigikohtusse,? ütles ta. Hetkel on protsessid pooleli Sampo ja Liivikoga.

Ka 1000 Estiko aktsia omanik Arno Kirt ei kavatse aktsiaid müüa ning peab firma börsilt lahkumist väga ebaõiglaseks väikeaktsionäride suhtes. Kirt mõtleks aktsiate müügi peale, kui pakutaks rohkem kui 20 krooni. ?Kena kasumit on hakanud tootma firma kinnisvaraüksus?, möönis ta.

Kirdi sõnul on börsilt ära minek väikeaktsionäride suhtes äärmiselt ebaõiglane, sest nad on olnud Estiko aktsiale truud ka halbadel aegadel ja nüüd, kus firma hakkab kasumit tooma on lahkumine eriti ebaõiglane. Lisaks on aktsionäril harja punaseks ajanud Estiko poliitika, et viimastel aastatel pole dividende makstud.

Estiko endine aktsionär Aasa Vassiljeva müüs oma 3645 aktsiat viimasesse pakkumisse 13,4 krooni eest. ?Tahtsin oma raha kätte saada,? ütles ta.

Tänase seisuga on Selile kuuluva ASi Rondam valduses 95,57% Estikost.

Estiko juhatuse esimees Ellen Tohvri kinnitas selle aasta 7. jaanuaril ilmunud artiklis, et neil on kindel soov börsilt lahkuda ja kaasata tegevusse strateegiline välisinvestor.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:13
    Otsi:

    Ava täpsem otsing