TVMK kolib tehase Kohilasse

Kristiina Randmaa 26. veebruar 2004, 00:00

Kohila alevi südamest paari kilomeetri kaugusel asuva maa müüs TVMK-le 300 000 krooni eest riik. Ligi 20hektariline tühi plats asub raudtee ja laopindade vahel eemal elumajadest, vastates TVMK tingimustele, et uus tehas peab asuma Tallinna ja raudtee lähedal korralike kommunikatsioonidega piirkonnas.

TVMK avaldas Tallinnast kolimise plaani möödunud aasta septembris, eesmärgiga ehitada mitmeid kordi võimsam tehas ning hoida kokku maa- ja reostusmaksu, vee hinna ning tööliste palkade pealt.

TVMK finantsdirektori Oleg Panfilovi sõnul paneb ettevõte Tallinna tootmise kinni 1?1,5 aasta pärast, mil võiks ideaalplaani järgi valmis olla ka uus tehas. Samas võib tootmine vahepeal ka seiskuda, sest uue tehase pooleliolevate planeeringute juures on raske ennustada, millal võiks hoone valmida.

Vineerikombinaadi kolimisega tekib Kohilasse umbes 400 töökohta. Hetkel töötab TVMKs umbes 700 inimest.

?Vald on kasusaaja,? märkis Kohila abivallavanem Sven Rosen?tok, pidades silmas võimalikke uusi elanikke ja maksuraha. Tema sõnul on Kohila kinnisvaraturul küll kitsas käes, kuid vald on tõuke andnud uue 120 majaga elamurajooni arendamiseks. Lisaks tuleb vallal seoses TVMK kolimisega renoveerida hetkel vaid jalakäijatele avatud Vetuka sild ning mitmeid tehasesse suunduvad halvas korras teid. Miinusena tõi Rosen?tok välja oskustööliste puuduse Kohilas.

Rapla maakond kaalub seoses TVMK tulekuga täiskasvanute ümberõppekoolituse organiseerimist. Rapla maavanema kohusetäitja Silvi Ojamuru sõnul võiks puidutööstuse spetsiifikat arvestades ümberõppe korraldada Kehtna majandus- ja tehnoloogiakool.

Oleg Panfilovi sõnul on viimase poolaasta jooksul vineeritehase Tallinna kesklinna tootmiskompleksist juba mõned hooned müüdud. ?Pool sellest osast, mis vaatab Pärnu maantee poole, on müüdud. Seal on baarid, keeglisaal ja kauplused,? rääkis ta. Tema sõnul kasvas huviliste arv siis, kui TVMK teatas tootmise ärakolimise plaanist.

Jätkuvalt otsib TVMK ka investoreid. ?Tähendab ? valime investorit,? täpsustas Panfilov. Samas ei soovinud Panfilov seletada, kui suurt rahasüsti ootab investorilt TVMK suuromanik Pjotr Sedin, kellega Äripäeval ei õnnestunud vestelda.

Veel pool aastat tagasi 300 miljoni krooniseks hinnatud uue kombinaadi maksumus on tänaseks kerkinud 530?546 miljoni kroonini, milleks TVMK plaanib investori kõrval kasutada nii omavahendeid kui ka laenuraha.

Lisaks TVMK-le on Tallinnast ärakolimise plaanidega välja tulnud rõivatootja Baltika, viies tööjõupuuduse pärast osa tootmisest Ahtmesse, ning trikotaa?itootja Marat, kolides kallite rendihindade tõttu Tallinnast tootmis- ja juurdelõikustsehhi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing