Kinnisvaraturg kasvas eelmisel aastal rekordiliselt

Gea Velthut-Sokka 27. veebruar 2004, 00:00

?Kõik see tõstis elanike optimismi tuleviku suhtes ning andis kindlust kinnisvara soetamiseks,? kommenteeris Uus Maa Kinnisvara analüütik Ain Kivisaar.

Ka ERI Kinnisvara hindamisgrupi juht Andres Teder tõi välja madalad eluasemelaenude intressid, mida toetas madal Euribor.

?Kõige rohkem tõusid nn mägede ühe- kuni kolmetoaliste korterite hinnad, see on kõige tundlikum sektor,? nentis Teder. ?Aga kasv oli üleüldine ? 10?30 protsenti.? Tederi sõnul mõjus üldine hinnatõus koguni vanades hoonetes asuvatele äripindadele, mis varem eriti hästi kaubaks ei läinud.

Arco Vara analüütiku Martin Otsa sõnul püstitati mullu rekordeid kõigis elamispindade müügimahtudes, hästi läksid nii uued kui ka tüüpkorterid, samuti elamukrundid. Seejuures näiteks uute korterite hinnad Tallinnas tõusid kuni 10 protsenti.

Protsentuaalselt oli kõige suurem kasv hoonestusõiguse seadmistel, kuigi turu üldisest mahust moodustab see jätkuvalt marginaalse osa.

?Kui pisut spekuleerida, siis ilmselt toetab hoonestusõigusega toimunud tehingute arvu kasvu osaliselt asjaolu, et müüdud on terve rida uusi korterelamuid, mille müügiobjektiks oli korteri hoonestusõigus, mitte korteriomand,? selgitas Otsa.

Kivisaare hinnangul näitab kasv, et liigume üha enam arenenud riikide suunas, kus kinnisvara kasutamise-käsutamise tarvis pole omanikustaatus vajalik.

Samas Tederi arvates ei ole see jätkuv trend. ?Hoonestusõigus ei ole siiski parim variant,? nentis ta.

Selleks aastaks ootavad analüütikud turu mõningast rahunemist.

?Euroeufooria jätkub suveni, pärast seda on oodata turul mõnevõrra rahulikumat hingamist. Kuna hindadesse on juba etteruttavalt ?eurokoefitsient? sisse arvestatud, pidurdub kiire hinnatõus,? ennustas Kivisaar. ?Esimene poolaasta jätkab sama trendi. Tõde selgub sügisel, siis on näha, kas Euribor hakkab tõusma ning kas buumi põhjuseks oli hirm, et Euroopa Liiduga liitudes hakkavad hinnad tõusma,? prognoosis Teder.

Kivisaare hinnangul on üksikinvestorina turul üha raskem piisavalt head marginaali teenida, mistõttu on tekkimas investorite gruppe ja investeerimisfonde, kes jõude ühendades võtavad ette üha mastaapsemaid projekte.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing