Talverõõme aitab võimendada lumine Soome

Veiko Vaade 27. veebruar 2004, 00:00

Muide, väga tore reis kukkus välja. Hoolimata sellest, et sõit autoga Lapimaale oli tõeliselt pikk ja tüütav, õues oli pidevalt pime ja tee alati libe. Rongiga tagasi tulles tõdesime, et 1000 kilomeetrit magades läheb oluliselt kiiremini ja mugavamalt.

Kuid pole halba ilma heata. Olles väsinud autosõidust ja otsides põhjuseid peatuste tegemiseks, sattusime Kemis alles ehitatavasse lumelinna. Peaaegu valmis ehitistesse oli turistidel vaba ligipääs ja nii sai järele proovitud jäähotelli numbritubade mugavus ja üle mõõdetud jääst vodkapudeli suurus.

Kui me Lapimaale lõpuks kohale jõudsime, oli poolaaröö otsa saanud ja hooaeg suusamägedes polnud veel alanud. Pärast pea nädalast kohalviibimist ilmutas end esimest korda uhkes säravpunases rüüs päike. Seda küll mõne üksiku tunni madalal horisondi kohal liikudes. Ilm oli suhteliselt pehme ja sõprade soovitus külmakaitseks varakult habet kasvatama hakata ei osutunud vajalikuks.

Levi suusakeskusse tasub minna kas või ainuüksi murdmaaradade pärast. Kümnete kilomeetrite kaupa leiab suusateid, mis rajamasinaga kaks korda päevas üle hooldatakse. Hiljemalt iga kümne kilomeetri tagant on ootamas soe onn, kus saab sooja jooki osta. Onni ukse ees on koera asemel ilus valge põhjapõder köies, ei hüppa ta rõõmsalt väsinud suusataja õlgadele ega urise hoiatuseks võõrale territooriumile trügimise pärast. Isegi kui pole huvi joogipoolise vastu, tasub sisse astuda, et kohalikku euro-etno kaminasooja ning interjööri nautida.

Radu leidub igale maitsele ?on sirgeid ja igavaid sihte ning järvesid mööda kulgevaid radu, on käänulisi ja künklikke imeilusa põhjamaise looduse rüpes kulgevaid ning analoogselt mägede tähistusega on ka mustad ehk raskema kategooria rajad. Need viimased võivad leebemat stiili pooldava sõitja vaimu kiiresti murda.

Radade ristumiskohas on järgmiste tähtsamate strateegiliste punktide teeviidad. Valikut on, aga seda, et pärast tagasi jaksaksid tulla, pead küll ise jälgima. Hilistele ärkajatele on avatud päris mitu kilomeetrit valgustatud radu.

Hooajaeelsed mäesuusarajad olid ideaalselt hooldatud ja peaaegu tühjad. Vaid keskpäeva paiku tekib radadele suusakoolide õpilasi ja õpetajaid, kes tõstukite juurde paariks minutiks saba tekitavad. Kohe pärast lõunat on rajad jälle inimtühjad.

Lõunapausi on parim pidada püstkodades ennast tule paistel soojendades (tuld hoiab üleval suusakeskuse töötaja) ning vorstikesi küpsetades. Vorstid võib kodust kaasa võtta ja ülejäägid laia ?estiga soomlastele kinkida. Mäe otsa ja alla ehitatud suusabaarid ei tekita pooltki samaväärset meeleolu.

Meid natuke kurvaks teinud avatud radade suhteliselt väike hulk oli arvatavasti põhjustatud vähesest külastajate arvust. Veidi üle 500 meetri kõrgune mägi tundus enne Levisse sõitu madalana, kuid mäe tipus pidevalt lõõtsunud tuuled ja vähene nähtavus viisid selle tunde kiiresti. Levi keskuse kõige kuulsam nõlv Levi 2000 (mustaga tähistatud ehk raske) on saavutanud rahvusvahelise tuntuse, tänavu veebruarikuus toimub seal naiste mäesuusatamise MK etapp. Kui julgust juba piisavalt, on võimalus lihtrahvalgi sealt õlaga mäge toetades alla tulla. Uhkete tuledega eksinuid peibutav nõlv aga leidis teenimatult vähe kasutamist.

Teenindav meeskond on mäe peal sõbralik ja pahandada ei saa ka issi, kes lapse kelku ise enam mäkke vedida ei viitsi ja kasutab selleks hoopis lastemäe tasuta tõstuki abi. Ta ei ole ju mäepiletit ostnud ning ei tea, et see on keelatud.

Kellel eurod rahakotis sügelevad, võib tegeleda kulukamategi lõbude, näiteks koerarakendiga ja mootorsaaniga kihutamisega. Mõlema liikumisviisi puhul on võimalikud mitmepäevased safarid koos väliööbimisega.

Koerafarme võib vaatamas käia ilma sõidusoovita. Farmi koerte kohta põhjalikuma ülevaate saamiseks saab kasutada giidi teenuseid. Ekskursioon on nagu seebiooper ? lõppedes on üsna täpselt teada, kes on kelle vanaema, täditütar või onupoja ema.

Kohalikest toitudest sai ära proovitud poronkäristys. Olemuselt kujutas see õhukesteks laastudeks lõigatud ja seejärel hautatud põhjapõdralihaks, mida pakuti koos kartulipudru, soolakurkide ja pohlamoosiga. Toit tundus olevat tõeliselt populaarne, sest oli leidnud koha isegi bensiinijaama kiirsöögikoha menüüs.

Levi keskuse kõige kuumem peokoht on kõrts Hullu Poro. Enne sinna karaokele minekut (ja karaoke toimub nädalapäevast sõltumatult) tasub õppida pähe laulu ?Aikuinen nainen? sõnad, sest võib juhtuda, et selle laulu alates leiad end kiiresti igasuguse põhjamaise tagasihoidlikkuse minetanud soomlase embusest ja lihtsalt ei näe enam ekraanilt sõnu lugeda.

Levi ei vaju kevadel varjusurma. Gondlid viivad läbi suve turiste mäe otsa kõrtsi ning matkajatele on avatud mitusada kilomeetrit polaarpäeva poolt valgustatud matkaradu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:23

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing