Tüüpleping turvab eksporti

Merike Lees 27. veebruar 2004, 00:00

Kõige lihtsam on lepingut sõlmida oferdi-aktsepti teel. Müüja saadab pakkumise ja kui tuleb teiselt poolt vastus, peab pakkuja olema ikka alles ja kohustatud võtma lepingu vastu. Selline leping on kehv, kuid kehtib juriidiliselt ja on pooltele siduv, ütles EMI EWT Ida-Lääne Koolituse AS juhataja Tiit Tammemägi KredExi seminaril Riskide juhtimine välisturgudel.

Kui ostja tahab muuta hinda, saadab ta müüjale vastupakkumise. Müüa lubab nõutud 10st protsendist viis protsenti alandada. Ostaja vähendab seepeale kaubakogust. Müüa saadab muudetud tingimustega pakkumuse tagasi. Nüüd kui ostjalt tuleb puhas ?jah?, on sõlmitud kehtiv leping. Kõik edasi-tagasi tehtud muudatused on lepingus sees ja jõus.

Tammemägi sõnul ei anna kaupmehed endale sageli aru, et tal on leping. ?See aga ongi leping, sest praktikas koostatakse vähe ühte paberit, millele mõlemad pooled alla kirjutavad,? selgitas Tammemägi.

Ostumüügitehing koosneb füüsilisest kauba üle andmisest ja selle eest tasumisest ning sellega kaasnevast dokumendivahetusest. ?Esimesega saadakse hakkama, viimasega aga sageli mitte, kuid panka huvitavad ainult dokumendid,? märkis Tammemägi.

Siin on justkui kaks väliskaubandust: üks juristide oma, teine kommersantide oma. Esimene peen ja tark, teine käib mürina ja raginaga ning äpardub sageli.

Lepingute sõlmimise lihtsustamiseks ja kaupmehele jõukohasemaks muutmiseks, samuti lepingutaseme tõstmiseks on rahvusvaheline kaubanduskoda ICC alustanud kampaaniat Make Trade Simple. Rahvusvaheline kaubanduskoda pakub tüüplepinguid, mis on tasakaalustatud, kajastavad tegelikke kaubandustavasid ning nad on lihtsalt kasutatavad. Eestis saab neil lepinguid rahvusvahelise kaubanduskoja otseliikmetelt ETKK-st ja EMI EWTst. Lepingute kasutusala on lai, neid võib kasutada tööstuslikult valmistatud kauba, seadmete, toorme jms müügil.

Lepingud koosnevad üld- ja eritingimustest. Üldosa on universaalne, eritingimuste osas täidetakse lünki ja tehakse linnukesi. Tüüplepingu eritingimuste osa täitmine teeb lepingu vormistamise lihtsaks, pole vaja teksti formuleerida ega redigeerida. Sellist lepingut võib kasutada iga kommersant.

Kaubandustavad on rahvusvahelises kaubanduses aktsepteeritud õigusallikas. Tavad on kirjas tüüplepingute üldtingimustes ja neid saab kasutada väärtusliku allikana teise poolega vaidlustes, eriti kohtuvaidlustes, ütles Tammemägi.

Lepingu sõlmimiseks on vaja tunda rahvusvahelisi tarneklausleid Incoterms 2000, sest ilma nendeta ei ole rahvusvaheline leping täiuslik, rõhutas Tammemägi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing