Arhitekt kahtleb SAPA plaanis planeeringuid lihtsamalt menetleda

01. märts 2004, 13:08

SAPA tahab detailplaneeringute koostamist lihtsamaks muuta - arhitekt Katrin Koov näeb ettepanekus ohtu, et linn kaotab võimaluse arenguid suunata.

Tallinna Säästva Arengu ja Planeerimise Ameti (SAPA) arhitektuuriteenistuse direktori Arvo Rikkineni sõnul on plaanis detailplaneeringu algatamiseks lähteülesannete koostamise ja kooskõlastamise staadium asendada eskiisiga, mis teeks juba algstaadiumis selgeks, kas sellele alale selliste mahtude kavandamine on üldse mõeldav.

'Koos detailplaneeringu algatamise taotlusega tuleb esitada ka skeem planeeringuga kavandatavast ? näidata ära plaanitavad ehitusmahud, hoonestusalad ja hoonete kõrgused,' ütles Rikkinen. 'Eskiis näitab ära, kas taotlus on üldse reaalne.'

Arhitekt Katrin Koov arhitektuuribüroost Kavakava näeb praeguse ettepaneku puhul hoopis ohtu, et SAPA annab senisest veelgi enam vastutust linna arengu eest ära.

?Minu arvates peaks asi olema vastupidi ? selle asemel, et tellida arendajalt koos taotlusega juba planeeringu eskiis, peaks just lähteülesanne senisest põhjalikum olema. See on praegu sisuliselt ainuke vahend linnal ruumilisi arenguid suunata, kuna SAPA ise detailplaneerimisega ei tegele. Uue korraga jääb SAPA puhtalt kooskõlastavaks organiks. Aga kus on linna visioon?'

Põhiliselt Kalamajas vanade puumajade renoveerimisega tegeleva OÜ Asunik juhatuse liige Jaanus Hallik ütles, et ?Praktikas on niimoodi juba aastaid tehtud, kogenumad arendajad on juba lähteülesande saamiseks eskiisiga linnavalitsusse läinud, kui sa tahad mingit piirkonda arendama hakata, siis sa juba tead ju, mida sa ehitama hakkad.?

Rikkineni sõnul tähendaks uus kord, et lähteülesande koostamise asemel algaks detailplaneeringu koostamine kohe eskiisi staadiumiga, see teeks detailplaneeringu menetlemise protsessi kolmandiku võrra lühemaks ja lihtsamaks.

Koov lisas, et 'Lihtsustamine iseenesest on tervitatav, praegu ei taha paljud arhitektid detailplaneeringuid töösse võtta, sest bürokraatia võtab kogu aja.?

?See pole aga esimene kord kui nad midagi lihtsamaks teha lubavad,? lisas Hallik. ?Mis tõesti võiks detailplaneeringute menetlemist lihtsustada, oleks protsessi läbipaistvus, et viid dokumendid sisse ja pärast saad helistada või internetist vaadata, et kes asjaga tegeleb ja kui kaugel protsess on.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing