EPL: Eesti Raudtee kavandab börsile minekut

02. märts 2004, 08:42

AS-i Eesti Raudtee juhtkond soovib viia ettevõtte börsile, ettevõtet nõustab investeerimispank Suprema.

?Eesti Raudtee juhatuse poolt on meile edasi antud palve, et me analüüsiks võimaliku börsilemineku alternatiive ehk millised oleksid selle head ja vead. Seda ka siis uue raudteeseaduse valguses,? ütles raudteefirmat nõustava Suprema Securitiese partner Priit Koit ajalehele Eesti Päevaleht.

24. märtsil tutvustatakse tema sõnul analüüsi sisu Eesti Raudtee nõukogule. Samas sellega Suprema töö veel ei lõpe. ?Oleme oma tööga teises pooles, esialgsed järeldused on juba tehtud,? ütles Koit. See, milline on analüüsi täpsem sisu, ei soovinud Koit avaldada. ?See on asi, mille avaldamise otsustab Eesti Raudtee nõukogu.?

Mis aga puutub Suprema nägemusse, siis ei näe Priit Koit põhjust, miks ei võiks raudteefirmat kohe börsile viia. ?Meie seisukoht on, et Eesti Raudtee oleks börsil väga atraktiivne ettevõte. Vajalik seadusandlus on paigas ning aruandlus infrastruktuuri ja vedude osas on eraldatud. Ma arvan, et Eesti Raudtee oleks täiesti mõistlik juba sel aastal börsile viia.?
Koidu sõnul on Tallinna börsil veel päris palju rahuldamata nõudlust, mistõttu aitaks suure infrastruktuuriettevõtte lisandumine turgu elavdada.

?Selline idee kõlab normaalselt. Riigi soov on alati olnud selline, et ettevõtetes, kus riigil on vähemusaktsiad, oleks juhtimine võimalikult läbinähtav. Börsifirma staatus selle ka tagaks,? kommenteeris raudteefirma börsileviimise kava majandus- ja kommunikatsiooniminister Meelis Atonen.

?Seepärast oleks Eesti Raudtee börsile viimine riigile igal juhul soodne.? Samas ei ole ministri sõnul riik huvitatud oma aktsiapaki vähendamisest.

Eesti Raudtee juhtkond teatas, et teeb parima, et kaasata ka riik aktsiaemissiooni.

Tegelikult piisaks riigil Eesti Raudtee aktsiate avaliku emissiooni korraldamiseks 25 protsendi aktsiate müügist. Just nii palju on tarvis aktsiate noteerimiseks börsil. Ettevõtte tuumikaktsionäri BRS esindajad on varem kinnitanud, et ei soovi loobuda ettevõtte kontrollpakist, sellele ei vaataks hästi ka Eesti Raudtee finantspartnerid. Eesti Raudtee nõukogu esimehe ja BRS-i suuromaniku Edward Burkhardti kommentaari ei õnnestunud enne lehe trükkiminekut saada.

Analüütikute hinnangul võiks riik oma 34 protsendi osaluse müügist Eesti Raudtees teenida 1?1,5 miljardit krooni. 2001. aastal müüs riik 66 protsenti aktsiatest 1 miljardi eest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing