Kõrgharidus on jätkuvalt populaarne

02. märts 2004, 09:11

2003/2004. õppeaasta alguses omandas Eestis kõrgharidust 65 659 üliõpilast, teatas Statistikaamet.

Erinevatel kõrghariduslikel õppekavadel õpib käesoleval õppeaastal 2000 üliõpilast rohkem kui aasta varem.

Aasta-aastalt on üliõpilaste arv nii rakendusliku kui ka akadeemilise kõrghariduse õppekavadel suurenenud. Selle põhjuseks on nii kõrgharidussüsteemi mitmekesisemaks ja paindlikumaks muutumine kui ka hariduse järjest suurenev väärtustamine noorte hulgas. Sarnane trend on omane enamikule Euroopa riikidest.

Kõrgharidusstandardist lähtuvalt on viimasel kahel aastal vähenenud üliõpilaste arv nii kutsekõrgharidusõppes kui ka diplomiõppes, sest uute üliõpilaste vastuvõttu enam ei toimu. Rakenduslikust suunast huvitatud üliõpilased õpivad edaspidi rakenduskõrgharidusõppes. Integreeritud bakalaureuse- ja magistriõppe üliõpilased alustavad õpinguid bakalaureuseõppes ja lõpetavad magistrikraadiga võrdsustatud tasemel.

2003/2004. õppeaastal omandab riigi poolt rahastatavatel õppekohtadel kõrgharidust 48% ja tasulistel õppekohtadel 52% kogu üliõpilaskonnast. Aasta-aastalt on tasulise hariduse omandajate arv suurenenud. Tasulise hariduse osatähtsus kasvab eelkõige avalik-õiguslikes ja riiklikes õppeasutustes. Ainuüksi Tartu Ülikoolis on tasulise hariduse omandajaid 44% kogu sealsest üliõpilaskonnast. Tartu Ülikooli Avatud Ülikool on valdavalt spetsialiseerunud paindliku õppevormiga tasulisele õppele ja seal omandab haridust enam kui 4800 üliõpilast.

Sooline disproportsioon üha süveneb. Käesoleval õppeaastal õpib bakalaureuseõppes iga 100 meesüliõpilase kohta 151 naisüliõpilast, magistriõppes koguni 183 naisüliõpilast. Soolise disproportsiooni süvenemine kõrghariduslikel õppekavadel on omane paljudele Euroopa riikidele. Eestis õpib käesoleval õppeaastal erinevatel kõrghariduslikel õppekavadel 15 500 naist rohkem kui meest.

Vene keeles omandab kõrgharidust 6621 üliõpilast, ehk 10% üliõpilaste koguarvust. Neist 63% kasutab tasulise õppe võimalust. Inglise keeles omandab kõrgharidust 823 üliõpilast, pisut vähem, kui varasematel aastatel. Concordia Rahvusvahelise Ülikooli pankrott, kus enamik neist õppis, on vähenemise oluline põhjus.

Õppijate vanuseline struktuur on aastatega muutunud. Käesoleval õppeaastal osaleb kõrghariduslikes õpingutes üle 13 000 õppuri, kel vanust 30 aastat ja enam. 10 aastat tagasi oli selles vanuses üliõpilaste arv pisut üle 2000.

2002/2003. õppeaasta jooksul lõpetas kõrghariduslikel õppekavadel õpingud 9454 noort. Kui kutse- ja rakenduskõrgharidusõppe lõpetas nominaalse õppeajaga enamik üliõpilasi, siis bakalaureuseõppes ületas nominaalse õppeaja iga teine üliõpilane, kusjuures igast 100 meesüliõpilasest lõpetas nominaalse õppeajaga ainult 41.

Käesoleva õppeaastal tegutseb 6 avalik-õiguslikku ülikooli ja nende 10 kolledžit, 6 eraülikooli, 7 riiklikku kõrgkooli ja 17 erakõrgkooli. Kõrgharidust annavad mõningatel õppekavadel ka 11 kutseõppeasutust. Audentese Ülikooliga ühines Sotsiaalteaduste Erakõrgkool Veritas ja pankrotistunud Concordia Rahvusvaheline Ülikool. Nii kujunes Audentese Ülikoolist suurim eraülikool.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing