Investeerimisriskiga kolmanda samba pensionikindluse tulusus langeb

Kristiina Randmaa 03. märts 2004, 00:00

Sampo Elukindlustuse turundusjuht Hele Leppik rääkis, et kindlasti hakkab nõutav elukindlustusleping mingil määral investeeringu tootlust kärpima. ?Lepingu tulemus on väiksem, sest iga kuu investeeringu summast mahavõetavad elukindlustusmaksed ei teeni lisa ning samuti on väiksem reserv.?

Finantsinspektsiooni hiljutine juhend sätestab, et alates 1. aprillist kuulub kõikide investeerimisriskiga kindlustuse toodete juurde elukindlustus. See tähendab seda, et klient ei pea tegema eraldi elukindlustuse lepingut, vaid et investeerimissummast osa läheb kindlustuskaitseks. Garanteeritud kindlustussumma ei tohi ühelgi ajahetkel olla väiksem kui 102% lepingu alusvara väärtusest. Näiteks, kui sureb inimene, kes on investeerinud 10 000 krooni, saavad tema pärijad 10 200 krooni kindlustushüvitist. Juhend ei kehti tagasiulatuvalt.

Finantsinspektsiooni andmetel kehtestati uus reegel Ühispanga Elukindlustuse ja Sampo Elukindlustuse tõttu, kes lubasid investeerimisriskiga elukindlustuslepingu sõlmimisel kliendil loobuda elukindlustusekattest. Ühispanga klientidest loobus elukindlustusest mullu rohkem kui 80%, Sampo omadest 89%.

Koos elukindlustuskattega oleks lepingu tulusus investeerimisperioodi lõpuks langenud vähemalt 10%. Investorid käsitlesid investeerimisriskiga pensionikindlustust soodsa tulumaksuvaba investeerimistootena.

Finantsinspektsiooni juhatuse liikme Kaido Tropi sõnul tagab uus reegel kindlustusvõtjate huvide parema kaitse ja lõpetab erineva käsitluse investeerimisriskiga kindlustuse pakkumisel. ?Leping läheb kallimaks küll, aga inimene saab ka täiendava kindlustuskatte,? tunnistas Tropp.

Ühispanga Elukindlustuse juht Indrek Holst ütles, et investeerimisriskiga pensionikindlustuse tootlus väheneb koos uueneva elukindlustuskaitsega marginaalselt. Pigem toob tema sõnul jõustuv reegel kliendile suurema selguse.

Investeerimisriskiga kindlustus on finantstoode, mis lubab inimesel ise juhtida oma pensioni- või elukindlustuse varasid.

Garantiid tulususele ei ole, kuid fondide abil pikaajaliselt kogudes võib teenida rohkem kui garanteeritud intressiga pensionikindlustuse abil. Toote tulusus sõltub valitud investeerimisfondide edukusest, mis omakorda tuleneb väärtpaberiturgude liikumisest.

Praegu pakub osa kindlustusseltse invetseerimisriskiga pensionikindlustust ilma elukindlustuskaitseta, mis on oluliselt tulusam investeering kui investeering elukindlustuskaitsega.

Pensioniinvesteeringult saab tagasi tulumaksu 15% ulatuses aastasest brutopalgast. Pensioni ehk väljamaksete kogusumma on fondiosakute summa kokku lepingu lõppedes.

Kui katkestada leping enneaegselt, tuleb otsekohe tasuda juba tagastatud tulumaks. Kui võtta kolmandast sambast terve summa korraga välja pärast 55aastaseks saamist, tuleb tasuna tulumaksuna 10%. Kui maksed toimuvad iga kuu, siis maksu tasuda ei tule. Kogutud summa on ka pärandatav.
Allikas: pensionikeskus, Äripäev

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing