Oodata on muudatusi FIE kogumispensioni maksetes

03. märts 2004, 16:14

Valitsuse istungil arutusele tuleva kogumispensionide seaduse eelnõu kohaselt tekib FIE-l võimalus kogumispensioni maksete tasumiseks kogu ettevõtlustulult.

Kehtiva seaduse järgi saavad füüsilisest isikust ettevõtjad teha kogumispensioni sissemakseid üksnes oma palgatulult.
Eelnõu kohaselt on ka vabatahtliku kogumispensioniga liitumist võimaldavat graafikut lühendatud. Kehtivas seaduses on sätestatud alates 2004. aastast vabatahtliku liitumise vanusemäära alanemine ühe aasta kaupa, seaduseelnõus aga 3-aastaste vanusgruppidena. Sellega lühendatakse üleminekuperioodi pikkust neljateistkümne aasta võrra ning viimast korda saavad kogumispensioni süsteemiga vabatahtlikult liituda 1980 kuni 1982 sündinud isikud ja seda 2010 aastal. Muudatus on eelkõige põhjendatud oodatust kiirema liitumistempoga. Kolme liitumisvooru jooksul on liitunud enam kui pooled potentsiaalsetest kohustusliku kogumispensioniga liitujatest.

Senise rakendusperioodi jooksul ilmnenud puudused kõrvaldati samuti seadusest. Näiteks praegu kehtiva korra kohaselt peavad nii 4 protsenti sotsiaalmaksust kui ka isiku brutopalgalt kinni peetud kohustusliku kogumispensioni makse 2 protsenti liikuma Maksu- ja Tolliametist Eesti Väärtpaberite Keskregistripidajale ja sealt edasi fondidesse koos. Probleem on lahendatud uues eelnõus, mis enam ei seo 2 protsendi liikumist sotsiaalmaksu laekumisega ning töötaja palgast kinnipeetud 2 protsendiline osalus kantakse fondi edasi sõltumata sellest, kas ta tööandjal on sotsiaalmaksuvõlg või mitte.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing