EPL: Rüütel sekkus algavasse valimismaratoni

04. märts 2004, 08:03

President Arnold Rüütel vallandas eile hilisõhtul poliitilise tormi, jättes välja kuulutamata europarlamendi valimise avatud nimekirjade alusel.

Avatud nimekirjade puhul reastatakse kandidaadid ümber vastavalt häälte arvule ? europarlamenti peab minema enim hääli kogunud kandidaat.

Kinniste nimekirjade puhul jõuavad europarlamenti nimekirjade esinumbrid, kui erakond ületab valimiskünnise.

Presidendi samm toob kaasa sisepoliitilise võitluse teravnemise, Rüütli valikut kritiseeris teravalt Res Publica juhtpoliitik ja põhiseaduskomisjoni esimees Urmas Reinsalu, kirjutab Eesti Päevaleht.

?See on vaieldamatult päevapoliitiline otsus, mis on mõjutatud teatud poliitilistest ringkondadest,? osutas Reinsalu Rahvaliidu suunas. Rüütli vetot taotlesid kinniste nimekirjade eest seisnud Rahvaliit koos Reformierakonnaga.

Reinsalu sõnul on kahetsusväärne, et riigipea survele järele andis. ?Tegu pole põhiseadusliku vastuoluga. On kahju, et riigipea ise läheb vastuollu oma iseseisvuspäeval välja toodud mõttega, mille järgi valitseb riigivõimu ja rahva vahel lõhe,? sõnas ta.

Reinsalu väitel on parlamendi absoluutse enamuse tahe ka rahva tahe. Tema hinnangul pole kahtlust, et Riigikogu kiidab tagasi saadetud valimisseaduse muutmata kujul uuesti heaks ja presidendil ei jää muud üle, kui seadus lõpuks välja kuulutada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing