Valitsus suurendab kontrolli geenitoidu üle

Liis Kängsepp 04. märts 2004, 10:54

Valitsus kiitis heaks geneetiliselt muundatud organismide keskkonda viimise seaduse eelnõu, mille jõustumisel suureneb kontroll GMOde keskkonda viimise üle.

Seaduse eesmärk on kehtiva samanimelise seaduse kooskõlla viimine EL direktiiviga 2001/18/EÜ ja seotud otsustega.

Seaduse jõustumisel paraneb kontroll GMO-de keskkonda viimise ja turustamise üle ning need protseduurid muutuvad inimese tervise ja keskkonna suhtes ohutumaks. Uue direktiivi vastuvõtmise ajend on asjaolu, et GMO mõju inimese tervisele ja keskkonnale on raske prognoosida.

Seetõttu tuleb GMO keskkonda viimist ja turustamist kontrollida senisest rangemalt. Samas kui GMO-d on lubatud keskkonda viia või turustada, siis ei ole ühelgi Euroopa Liidu liikmesriigil õigust seda
takistada. Direktiivi reguleerimisalast jäävad välja GMO-st koosnevad või neid sisaldavad ravimid.

Kuna muudatuste ja täienduste arv ületas ühe kolmandiku kehtiva seaduse mahust, koostati uus terviktekst ning eelnõu kohaselt tunnistatakse kehtiv, 1999. a jõustunud geneetiliselt muundatud organismide
keskkonda viimise seadus kehtetuks. Seadus toetab kaupade vaba liikumist Euroopa Liidus. Seadus jõustub 1. mail 2004. a., Eesti Euroopa Liiduga liitumise ajaks peavad Eesti asjakohased õigusaktid olema ühtlustatud direktiiviga 2001/18/EÜ.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing