Tõnis Arnover • 5. märts 2004 kell 8:54

USAs tõuseb teravaks valimisteemaks vabakaubanduse mõju

Demokraatide presidendikandidaat John Kerry on presidendiks saades lubanud hoolika vaatluse alla võtta kõik USA sõlmitud kaubanduslepingud.

See võib tähendada, et muutub USA suhtumine vabakaubandusse, mille suureks propageerijaks ja elluviijaks oli eelmine demokraadist president Bill Clinton. Ameeriklaste kriitilisuse põhjuseks on töökohtade vähenemine: ainuüksi Bushi valitsemisperioodil on kadunud riigist kaks miljonit töökohta. Selle patuoinaks tahetakse teha vabakaubandust, mida presidendikandidaadid ignoreerida ei saa.

Vabakaubandusteema hõlmab Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO), Põhja-Ameerika vabakaubanduslepingut (NAFTA) ja kaubandussuhteid Hiinaga, mis tõmbab USAst töökohti ära ja ujutab ise USA turgu üle odavate kaupadega, kirjutab Kauppalehti.

Võimul olev vabariiklasest president George W. Bush sõnades küll pooldab vabakaubandust, kuid on üsna usinalt rakendanud kaubanduspiiranguid. Mainigem kõrgendatud terasetolle ja Hiina kaupadele kehtestatud impordikvoote. Samuti pole USA seaduseandjad kiirustanud firmade ebaseaduslike eksporditoetuste kõrvaldamisega, mille tõttu El kehtestas märtsis osa USA kaupade suhtes lisatollid.

Hetkel kuum