Sampo Pank: Kasvu tõid tööstus- ja ehitussektor

08. märts 2004, 12:20

Sampo Panga hinnangute järgi toetas majanduskasvu kiirenemist tugev tööstussektor IV kvartalis.

Kasvu toetas ilmselt ka ehitussektor (nii elamuehitus- kui tööstus- ja äripindade ehitus), turismisektor, kommenteeris Sampo Panga analüütik Anne Karik-Uustalu. Milline oli aasta lõpul paranenud veomahtude mõju kasvule on raske hinnata.

'Tervikuna kujuneks esialgsetel andmetel 2003.a. kasvuks 4,7%. Ise julgeks eeldada, et viimase kvartali avaldatud numbri põhjal võib lõplik 2003.aasta majanduskasvu number kerkida isegi 5 protsendile, aga see tulemus selgub lõplikult alles aasta pärast,' nentis Karik-Uustalu.

'Mis torkas silma möödunud aastast, oli see, et vaatamata kaubaekspordi päris tublile nominaalkasvule (10%), jäi kaubaekspordi panus reaalkasvu väikeseks tulenevalt kiirest ekspordihinnaindeksi kasvust, mis on ilmselt aluseks ka ekspordisektori lisandväärtuse reaalkasvu arvutamisel,' lisas ta.

Ekspordihinnaindeks kasvas Sampo Pank hinnangul möödunud aastal 7%, mis on ju hea tulemus, kui Eesti eksportijad olid tõesti võimelised möödunud aastal oma toodangu eest nii palju kõrgemat hinda saama. Teisalt jääb väike kahtlus, et kas tegemist ei ole mitte muutustega toodangu struktuuris (näiteks rohkem omatoodangut, mis suurema lisandväärtusega), see aga oleks sel juhul pidanud kajastuma rohkem ka kõrgemas reaalkasvus, arutles analüütik.

Ta lisas, et 2002.aastal oli tegemist vastupidise ilminguga, kaubaekspordi nominaalkasv oli pisut alla nulli ehk siis negatiivne, aga negatiivese hinnaindeksi tõttu kujunes kaubaekspordi lisandväärtuse juurdekasv kõrgemaks.

Aastaks 2004 ootab Sampo Pank majanduskasvu 5,5% ehk siis majanduskasvu mõningast kiirenemist.

'Selle prognoosi eelduseks on tugevam välismajandus, mis toetab ekspordisektori kasvu. Hinnaindeksite juurde tagasi tulles, väljaarvatud jaanuar, mida veel mõjutas madal baas, ei tohiks ekspordihinnaindeks sel aastal enam nii kiiresti kasvada, vaid peaks jääma tunduvalt madalamaks. Seetõttu peaks kaubaeksport tunduvalt tõhusamalt toetama üldist majanduskasvu sel aastal,' rääkis Karik-Uustalu.

Aasta alguse tulemused järgivad tema sõnul esialgseid ootusi: tööstussektor jätkab normaalselt, omatoodangu ekspordi nominaalkasv püsib 15-20% vahemikus, võrreldes möödunud aastaga on tunduvalt suurenenud kaubaveomahud. Madalal püsivad intressid soosivad jätkuvalt elamuehitust. Oma mõningane positiivne mõju majanduskasvule on ka selle aasta tööpäevade suuremal arvul, ehk 4 tööpäeva enam kui möödunud aastal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing