Eesti majanduskasv kiireneb veelgi

ÄP 09. märts 2004, 00:00

Eile teatavaks saanud viimase kvartali oodatust parem, 5,8%-line majanduskasv lubab selleks aastaks ennustada enam kui 6%-list SKP kasvu.

Toimetuse arvates moodustab majanduskasvust üha suurema osa eksport, kuid jätkuvalt on peamine mõjutaja sisemaine tarbimine, mida toetavad laenud ja investeeringud.

Eelkõige just ekspordi oodatust paremad näitajad eelmise aasta lõpus ja 10protsendiline kasv jaanuaris - lubavad Äripäeval revideerida toimetuse septembrikuist, mõnevõrra ettevaatlikumat 4-5%-list ennustust ja olla täna optimistlikum. Toimetuse hinnangul annavad ekspordi kasvus tooni väikesed ja keskmised ettevõtted, millesse paar aastat tagasi tehtud investeeringud on hakanud ennast tagasi tootma.

Oma toodete müügiga on küll hädas olnud börsiettevõtted Viisnurk ja Baltika, kuid nende mahud üldist positiivset trendi ei mõjuta. Majandusministeeriumi teatel toetasid eksporti keemiatooted ning masinad ja seadmed.

Lähiperspektiivis on kiire majanduskasvu peamine mootor välisinvesteeringud, mis on püsinud kõrgel tasemel ja mille kasvutempo hoogustub veelgi. Ennustame, et pärast Euroopa liitu astumist jätkub suundumus, kus keskmised ja väiksed Skandinaavia ettevõtted toovad tootmist Eestisse ja laiendavad siin senist tegevust. Küllalt tõenäoline on, et Eestis on kohta leidmas ka mõni tõeliselt suur investeering tselluloositehase või mõne teise tööstusettevõtte näol.

Toimetuse meelest on roheline tee lahti ka välisturistide sissevooluks. Mainekas mitmemiljonilise trükiarvuga USA uudisteajakirja Newsweek 23. veebruari number nimetas Tallinna ELiga liituvate riikide pealinnade hulgas turistidele kõige atraktiivsemaks. Jätkub või saab isegi hoogu juurde Soome kaubaturistide sissevool, kelle panust majanduskasvu ei saa ka nüüd alahinnata. Uus laevaliin Peterburi võib olla algatus, mis vallandab oluliselt aktiivsema turistide tuleku Idast. Äripäev tervitab valitsuse ühepoolset algatust viisasaamise lihtsustamiseks Venemaa kodanikele. Turismi elavnemine suurendab teenuste mahtu ja avaldub positiivselt majanduskasvus.

Alanud aastal jätkub ka ehitusbuum. Äripäev usub, et inimeste kindlustunne tuleviku suhtes kasvab ja palk tõuseb, samas kui laenuintressid ei kerki. Näiteks eramuehituses on turgu tuleviku jaoks enam kui küll. Mingit raugemist ei ole täheldada ka uute büroohoonete ja teede ehitamisel.

SKP kasvu mõjutavad positiivselt ka miljardid kroonid euroabi. Nende mõju peaks avalduma aga järgmisest aastast.

Oma roll Eesti majanduse heades väljavaadetes on paigalseisust ülesaaval vanal Euroopal. Midagi pole parata, indikaatorid Saksamaal mõjutavad ühtse vereringe kaudu meid. Kuigi Euroopa majanduskasv püsib paigal, tõusid sealsed aktsiad mullu hooga, mis viitab majanduse üldseisu paranemisele.

Suurim risk headele väljavaadetele ongi võimalikud tagasilöögid USAs ja Euroopas, mis pärsivad meie eksporti ja meile tulevaid investeeringuid. Täielikult ei saa välistada ka mõnda sisepoliitilist tagasilööki, mida on kahjuks näha Lätis ja Leedus. Samas on Balti naabrid näidanud, et poliitilised äpardumised majanduskasvu ei takista.

Vaadates kaugemasse tuleviku, võiks lati veelgi kõrgemale tõsta. Kui soovime oma eluajal Soomele järele jõuda, vajame vähemalt 10%list stabiilset kasvu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing