Isamaaliit: tarbija peab maksma elektrinäidu alusel

10. märts 2004, 14:11

Riigikogu Isamaaliidu saadikurühm andis täna üle elektrituruseaduse muutmise eelnõu.

Eelnõu eesmärk on välistada AS Eesti Energia poolt kavandatavad ebaõiglased ja põhjendamatud ampritasud ning korteri fikseeritud tasud, edastas erakond oma pressiteates.

Isamaaliidu arvates on nimetatud tasude rakendamine tarbijatele ebaõiglane ja põhjendamatu, kuna sellega maksustatakse kõik tarbijad olenemata tarbimise suurusest ja iseloomust.

?Seisame selle eest, et tarbija maksaks elektrimõõdiku näidu alusel?, ütles eelnõu üle andnud rahanduskomisjoni liige Helir-Valdor Seeder.

Isamaaliit on seisukohal, et võrguühenduse kasutamise eest ja elektrienergia edastamise eest tasu võtmine peab lähtuma reaalselt tarbitud elektrienergiast ega tohi lähtuda tarbija peakaitsme suurusest.

'Ampritasu kehtestamise plaanidega soovib Eesti Energia minna väiketarbijate, eelkõige maapiirkondade elanike, sealhulgas põlumeestest hooajaliste tarbijate ning suvekodude omanike rahakoti kallale', ütles Seeder.

Isamaaliit on seisukohal, et tarbijatele peab jääma õigus maksta tegelikult tarbitud elektri eest vastavalt põhjendatud ja õiglasele tasule.

?Ma ei saa aru, miks peaks näiteks aasta jooksul ainult kuu aega viljakuivatit kasutav põllumees maksma kinni Eesti Energia kasumi. See ei ole õiglane?, ütles Seeder.

Kavandatavad ampritasud ei soodusta elektrienergia säästlikku tarbimist. Ampritasude kehtestamise plaan võimaldab Eesti Energial saada tulu olematu kauba eest, mida tegelikult ei tarbita ega ole võimalik tarbida, sest tarbijate maksustatavad peakaitsmed on suuremad alajaamade tegelikust võimsusest.

?Ampritasu kehtestamine on energiamonopoli püüd varjata tegelikku hinnatõusu ja kindlustada endale püsiv tulu?, lisas Seeder.

Eesti Energia on esitanud taotluse tõsta elektri hinda. Uues hinnakujunduses taotletakse võrguühenduse kasutamise püsitasu hulgas kehtestada peakaitsme suurusest sõltuvalt ampritasu ja korteri fikseeritud tasu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing