Shvaikovsky ootab uusi väljakutseid

Lauri Levo 11. märts 2004, 00:00

Milliseid sündmusi peate karjääri suurimateks pöördepunktideks?
Tallinna Panka programmeerijana tööle asumine 1997. aastal. Sealt algas minu n-ö Tallinna karjääri periood. Tulin Tartust, kus enne tegelesin eraettevõtlusega ja hakkasin sõna heas mõttes karjääri tegema. Teine oluline etapp oli kindlasti MicroLinki tööle asumine.

MicroLinkis töötasite paari aastaga nullist üles tarkvaraarenduse äriliini. Kas seda võib pidada suureks väljakutseks?
Seal oli vaja korraga lahendada kaks äärmiselt olulist ülesannet: esiteks korjata kokku meeskond seal, kus seda varem polnud, teiseks oli vaja saavutada turuosa teiste tugevate tegijate hulgas ning hammustada neilt turuosa ära.

Saite ülesandega hakkama?
Nelja aasta pärast oli MicroLink üks suurimaid tarkvaraarenduse meeskondi Baltimaades ja turuosa Eesti suurim.

Kas oli raske MicroLinkis ülestöötatud osakonda selja taha jätta?
Ei. Ma tegin oma töö ära ja läksin otsima uusi väljakutseid. Mulle meeldib asju ehitada, selles ma olen tugev. Aeg on teha uus asi.

Teie väljakutseks on siis tugeva äri ülesehitamine, toimima panemine ja sealt edasi liikumine järgmise väljakutset nõudva projekti poole?
Mulle meeldib endast jälg maha jätta. MicroLinki äri on selge jälg, mille üle võin uhkust tunda, aga tahan veel midagi sarnast teha ja võibolla mitte ainult üks kord.

Infotehnoloog ja ettevõtja räägivad erinevat keelt. Kumba teie räägite?
Olen selgelt pigem ärimees. Koodist olen juba tükk aega kaugel olnud, kuigi kunagi programmeerisin ise ja mõnede enda tööde eest mul on siiamaani uhke meel.

Kui vajalik on mõista ettevõtluses mõlemat keelt?
Kui tegeled IT-äriga, siis peab olema vastav taust, sest pead olema võimeline rääkima enda meeskonnaga nendele arusaadavas keeles. Iseasi on selles, kuivõrd sügavad need teadmised peavad olema. IT-s on alati rollid, inimesed, kes on vahekihiks äripoole ja tehnoloogiainimeste vahel.

Võrreldes tööd eraettevõtja ja suurfirma alluvana, siis milliseid erinevaid kogemusi need on andnud?
Suures firmas on rohkem võimalusi teistelt õppida ja kogemusi vahetada. Suures firmas saab teha ka suuremaid asju. Eraettevõtjatel on oma sektoris fantastiline vabadus, mis suures ettevõttes on piiratud, kuid igal juhul on olemas oma plussid ja miinused.

Tunnete, et õppida on veel palju?
MicroLinkis sai päris palju energiat pandud sellele, et mõelda välja korralikud motivatsiooniskeemid, mis vastaksid tolle aja ärimudelile. Paar aastat hiljem lugesin sama skeemide kohta kirjeldust, et need töötavad maailmas juba kümneid aastaid. Ja siin me ?leiutasime? need.

Kas Te olete suures osas iseõppija?
Põhja sain Tartu Ülikoolis füüsikat õppides. IT-äris on enamik juhte mingi muu haridusega. Parimal juhul IT-haridusega, mis pole samuti äriharidus. Usun, et olen iseõppija.

Kui palju planeerite oma käike ette?
Üritan ikka planeerida, vaadata ette vähemalt poole aasta perspektiiviga.

Aega aitab meeles pidada digitaalne abimees või vanamoodne nahkkaantega ajaplaneerija?
PalmPilot, juba mitu aastat.

Tehnoloogia ori?
Vihkan paberit, tõsiselt!

Kas pooldate suhtumist saata pabermemo asemel email, mille pärast ei pea puid ümber töötlema?
Seda kindlasti. Mind ergutavad igasugused edevad tehnoloogilised jubinad, nagu digitaalsed diktofonid, e-raamatud jne. Aga kõige rohkem pooldan inimlikku suhtumist. Kui vähegi on võimalik inimestega rääkida telefoni teel või parem näost näkku, siis teen seda emaili saatmise asemel.

Kuidas lõõgastute?
Reisimine ergutab. Viimase poole aasta jooksul olin kolm korda eraasjus Rovaniemis, USAs, ?veitsis. Siis fotograafia, mille peale läheb päris palju vaba aega. Vahepealsetel hetkedel mängin piljardit.

Millisest koolitustest osa võtate?
Viimaste aastate jooksul alates Sybase DBAst kuni personali juhtimise, müügikoolitusteni.

Miks Te pole ettevõtja, vaid palgaline?
See on ajutine. Peale eraäri perioodi, kui 7 aastat tagasi tulin Tallinnasse ?karjääri tegema? jõudsin järjeldusele, et oma isikuomaduste poolest olen ikka ettevõtja. Parasjagu teen ettevalmistusi eraettevõtlusse minekuks.

Mis on viimase aasta olulisemad otsused?
Et ma puhkasin ennast suve lõpul ja sügise alul korralikult välja. Et ma ostsustasin enda jaoks pühendada rohkem aega oma lastele ja nende arengule.

Oluline otsus on olnud ka korraliku fotoaparaadi ost. Fotograafia on hobi, mis rahustab mind paremini kui mis tahes muu tegevus.

Milliseid tööpakkumisi tuleb? Millised on kõige kummalisemad?
Praegu neid pole. Aga peale MicroLinkist lahkumist oli tööpakkumisi üllatavalt palju. Suurem jagu neist oli seotud mingi juhtumistööga IT-valdkonnas.

Oli ka kummalisi pakkumisi, kuid pean ebakorrektseks neid avalikustada.

 • Jaak Anton, Voicecomi juhatuse esimees:
  Oleg Shvaikovsky energilist tegutsemist vaadates mõtlen tahtmatult vaimu ja füüsise ebavõrdsele võistlusele ? tal kipub ideesid ja tahet neid ellu viia ikka rohkem olema, kui selleks ressurssi jagub.

Kiire analüütiline mõtlemine ja äriprotsesside tajumine võimaldavad Oleg Shvaikovskyl näha paljusid IT-projekte ja probleeme tavalisest laiemalt ning tunda rõõmu uudsete ja ebatavaliste lahenduste realiseerimisest.

Oleg näitas, et hea taktiku, suhtleja ja oluliste pisiasjade märkajana suudab ta lühikese ajaga luua tugeva potentsiaaliga meeskonna ning innustada alluvaid püstitatud eesmärke saavutama.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  06. December 2011, 19:34
  Otsi:

  Ava täpsem otsing