Veebruaris toodeti rekordiliselt kodumaiseid sülearvuteid

Kaido Einama 11. märts 2004, 00:00

Kodumaistel sülearvutitel läheb vastu kevadet aina kiiremini tõusvas joones: ML Arvutid näiteks müüsid eelmisel kuul 55 omatoodetud sülearvutit, märtsi esimese nädalaga on aga juba 43 sülearvutit kaubaks läinud.

Ordi juht Sulev Sisask nimetas möödunud kuu trendiks samuti kodumaiste sülearvutite kokkupanemise kasvu ühikuliselt. Mikromaailma toodetud 66 sülearvutit oli selle Eestis suuruselt neljanda arvutifirma kõigi aegade rekord.

Sülearvutitootmisega tegelevad nüüd ka väiksemad arvutifirmad, näiteks edetabelis 8. kohal olev Tigma pani veebruaris kokku 13 läptoppi. Sülearvutite komplekteerimise plaanid on ka mitmel teisel väiksemal tootjal, sest Taiwanist pärit komponendid on odavamad kui maailmas tuntud nimega tooted ja kodumaal müüb teinekord paremini ka kohaliku tootja nimi. Sisu poolest Eesti tootjad siin kokkupandud sülearvutites midagi ei muuda, lisavad vaid kasutaja soovitud protsessori, mälu ja kõvaketta ning kleebivad peale oma logo.

ML Arvutitel oli Mait Rahi sõnul veebruaris parema tulemuse saavutamise takistuseks tarneraskused, samuti vahetati sel kuul ML Arvutites välja infosüsteemi. Sellele vaatamata müüdi kokku 59% rohkem arvuteid kui aasta tagasi. Tootevalikusse lisandus AMD Athlon 64 protsessoriga MicroLink.

Arvutikomplektide juurde lisatakse nüüd üsna tihti CD lugeja asemel CD kirjutaja, huvi tuntakse ka Combo-seadmete vastu, mis suudavad lugeda nii DVD-plaate kui CDsid ning viimaseid ka kirjutada. LCD-ekraanid on tavamonitoride kõrval kontorisse ostetavate arvutite juures juba sama levinud, kui neid vaid ladudes piisavalt jätkuks.

Peale pikki katsetusi hakati veebruaris ametlikult müüma Inteli uusima protsessori, Prescottiga lauaarvuteid. Protsessor põhineb 90nanomeetrisel tehnoloogial, mis võimaldab ruutsentimeetrile tunduvalt rohkem transistore mahutada.

Uued võimsamad protsessorid on vaevelnud kuumaprobleemide käes, sest nii tiheda asustusega mikroskeemist sai üks maailma efektiivsemaid küttekehasid. Liigset soojust peavad eemaldama erikorpused ja -jahutusseadmed.

Kuigi 3,2gigahertsine Prescott-protsessor on testides võrreldes vanema põlvkonna sama taktsagedusega Northwoodiga vähe kiiruse-eeliseid üles näidanud, oli uue tehnoloogiaga protsessorit vaja, et saaks edasi minna kiiremate protsessorite väljatöötamisele. Aasta lõpuks ennustatakse protsessorikiiruse kasvamist nelja gigahertsini.

Praegune Prescott sobib suurt tööjõudlust nõudvatesse ja graafikaarvutitesse, kuid peagi on oodata neid ka multimeediavajadustega koduarvutisse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing