Euroopa Parlament kritiseerib Eesti kaubandusbilanssi

Inno Tähismaa 11. märts 2004, 15:21

Euroopa Parlament võttis täna vastu laienemisraporti kümne uue riigi kohta, milles kritiseerib Eesti jooksevkonto defitsiiti.

Raport kujutab endast parlamendi reaktsiooni Euroopa Komisjoni viimastele eduaruannetele, mida komisjon esitles parlamendi täiskogu ees eelmise aasta novembris. Raporti Eestit puudutava osa koostajaks on Michael Gahler, teatas Euroopa Parlamendi pressiteenistuse nõunik Elina Viilup.

Kuigi Euroopa Parlament õnnitleb Eestit kõrge majanduskasvu, otseste välisinvesteeringute suure osakaalu ja madalate inflatsioonimäärade saavutamise eest, viitab ta murelikult Eesti kasvavale jooksevkonto defitsiidile. Parlament avaldab siiski kindlat veendumust, et Eesti valitsus lahendab probleemi kohaseid meetmeid kasutusele võttes, näiteks rangemat fiskaalpoliitikat rakendades.

Eesti peab ka tõhustama pingutusi elektri- ja gaasisektorite liberaliseerimisel, et tõsta energeetikaturu konkurentsivõimelisust ja rakendada turuavamissätteid vastavalt ühenduse elektridirektiivile 2008. aastaks.

Parlament tunnustab Eestit kindlameelsuse eest liitumise ettevalmistamisel ja reformide läbiviimisel, mis nüüdseks on peaaegu lõpetatud. Kuigi parlament kinnitab Eesti üldist liitumisvalmidust, viitab ta teatud vajakajäämistele, mis ka Euroopa Komisjon oma viimases eduaruandes välja tõi. Probleeme on Eestil sellistes valdkondades nagu ametikvalifikatsioonide vastastikune tunnustamine, tööõigus ning meeste ja naiste võrdne kohtlemine.

Euroopa Parlamendi saadikud leiavad samuti, et valitsuse vähemuste integratsiooniprogramm on andnud positiivseid tulemusi, kuid julgustab Eestit astuma edasisi samme tegelemaks kodakondsuseta inimeste probleemidega. Samas leiab parlament, et probleemi lahendamine eeldab ka rohkem huvi ja motiveeritust nimetatud elanikegrupi poolt.

Parlamendi raporti kohaselt on enamustes uutes liikmesriikides on probleeme toiduohutuse ja kohtusüsteemi nõrkusega, paljudel korruptsiooni, etniliste ja seksuaalvähemuste kaitsega.

Vastuvõetud raport on saadaval alates homsest Euroopa Parlamendi täiskogu istungite kodulehel <#http://www.europarl.eu.int/plenary/default_et.htm=http://www.europarl.eu.int/plenary/default_et.htm>. Eestit käsitlevad raporti artiklid 47-56.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing