Hansa Liising ehitab rentimiseks puksiirlaeva

Peeter Raidla 12. märts 2004, 00:00

Hansa Liising Eesti juhatuse liige Tarmo Kärsna ütles, et nende tellitud puksiirlaeva ehitatakse Hollandis ja see peab valmis saama tänavu juunis. Tallinna Sadam saab laeva enda käsutusse kasutusrendi alusel. Eelmise aasta mais korraldatud riigihanke kohaselt on 10 aasta kasutusrendi hind 61,5 miljonit krooni.

Tallinna Sadama juhatuse esimees Riho Rasmann ei näe selles, et Hansa Liising reederiks hakkab, midagi imelikku. ?Kui ta ehitab maju, siis miks ei võiks ta laevu ehitada,? lausus Rasmann. ?Meid huvitas lisaks laevale ka kindlus selle ehitamise finantseerimises.?

Eesti laevaehitaja BLRT Grupp on seda meelt, et nende juures samalaadset puksiirlaeva ehitades oleks Tallinna Sadam kokku hoidnud enam kui 15 miljonit krooni.

Samadele tingimustele vastav puksiirlaev on seal parajasti ASi PKL tellimusel ka töös. Küsimusele, miks BLRT oma pakkumist ei teinud, vastas laevaehitusfirma PR-esindaja Urmas Toominga vahendusel, et riigihanke kohaselt pidi laev valmis olema juba novembriks 2003, seega vähem kui poole aasta jooksul. Üldjuhul kulub sellise laeva ehitamiseks keskmiselt aasta.

Küsimusele, miks PKL pakkumist ei esitanud, vastas juhatuse esimees Grigori Oni?t?enko, et nemadki poleks suutnud kuskilt leida kohta, kus uus laev oleks poole aastaga valmis ehitatud. Nagu nüüd selgub, võinuks ehitamisega venitada ka selle aasta juunini.

Praegu opereerib Paldiski Lõunasadamas just ASile PKL kuuluv puksiir. Oni?t?enko kinnitas, et Hansa Liising ega ka Tallinna Sadam pole nendega uue laeva mehitamise suhtes kontakti võtnud. Kogu riigihanget nimetas ta aga nii: ?Võib-olla on see isegi midagi enamat kui bluff.?

PKLi juhi sõnul võib Hansa Liising koostööd teha OÜga Euro-Baltic Shipping Services, kes läinud sügisel võttis PKLi kõrval osa Tallinna Sadama teisest riigihankest, kui otsiti Paldiski Lõunasadama teenindamiseks mõneks kuuks puksiirlaeva koos meeskonnaga.

Euro-Balticu juhatuse esimees Aleksei Karuzski lepinguid Hansa Liisinguga ei kommenteeri.

Tarmo Kärsna sõnas, et nende asi on laev vastavalt lepingule valmis ehitada, selle mehitamine on Tallinna Sadama mure.

Puksiiri kasutamine läheb Tallinna Sadamale kallimaks kui riigihankes fikseeritud 61,5 miljonit krooni ehk keskmiselt 512 000 krooni kuus. Lisanduvad kulutused meeskonnale. PKL ja teisedki on pakkunud oma puksiiriteenust koos meeskonnaga olenevalt laevast hinnaga 100 000?450 000 krooni kuus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:16
Otsi:

Ava täpsem otsing