EPL: antud altkäemaks tuleb maksuametis deklareerida

12. märts 2004, 08:03

Raamatupidajad said aasta alguses suure kõhutäie naerda, kui avastasid tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsioonil kulude poolel rea ?pistis ja altkäemaks?.

1. jaanuarist kuuluvad pistised maksustamisele ja need tuleb deklareerida, kirjutab Eesti Päevaleht.

Õlletehas, kes saadab ajakirjanikele mekkimiseks oma uusi tooteid, ei pea seda pistisena aga deklareerima, kirja tuleb panna vaid ametnikele antud altkäemaksud.

?Asi on üles ehitatud nii, et pistis ja altkäemaks ei ole ettevõttega seotud kulud, mistõttu kuuluvad need maksustamisele 35 protsendiga,? ütles maksu- ja tolliameti maksude osakonna juhataja Dmitri Jegorov. Seega kui ettevõtja on andnud pistist 1000 krooni ulatuses, peab ta sellelt maksma 350 krooni maksu.

Kuigi pistise deklareerimist nõuab seadus, ei usu isegi maksu- ja tolliamet, et mõnes deklaratsioonis pististe lahter täituda võib. ?Ettevõtjad naeravad ning ega minagi ei kujuta ette, et keegi võiks deklareerida altkäemaksu,? ütles Jegorov.

Kui ettevõtja oma altkäemaksud deklareerib, siis ootab teda tõenäoliselt peatselt kohtumine täitevvõimuga ? seda tunnistab ka maksu- ja tolliamet. Seda, kas pistise deklareerimine võiks olla hiljem karistust kergendav asjaolu, ei osanud Jegorov öelda.

Pististe ja altkäemaksude real tuleb deklareerida vaid antud pistised, saadud pististe jaoks on rida ?muud tulud?.

Viru Kalatööstuse peadirektori Agu Laanemetsa sõnul hakkas ta naerma, kui oma hämmingus raamatupidajalt uut liiki deklareeritavast kulust esimest korda kuulis.

Pärast mõnda aega nõupidamist, milleks selline rida deklaratsiooni pandud oli, leidis Laanemets ainukese võimaliku põhjusena selle, et sinna reale saab märkida maksu- ja tolliameti uuritud ja tõestatud altkäemaksud, kusagile tuleb need ju kirja panna.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing