Sõerd: Palts nõudis Kivistiku koondamist

Anne Oja 15. märts 2004, 00:00

Sõerd ütles, et peadirektori asetäitja Kivistiku koondamine oli tingimuseks, millega nõustumisel lubas Palts teda uuesti maksuametit juhtima panna. ?Sellise soovi väljendamine mulle on absoluutselt mõttetu,? väljendas Sõerd oma suhtumist. Sõerd ütles, et keeldus Kivistikku koondamast, sest Kivistiku käe all paranes maksukontroll silmanähtavalt.

Sõerd rääkis, et Palts nõudis Kivistiku väljavahetamist korduvalt, viidates politseilikele töömeetoditele. Koos Kivistiku lahkumisega tahtis Palts näha uusi inimesi ka Tallinna juriidiliste isikute maksuameti juhi Hannes Udde ja tema asetäitja Helmut Paabo kohal. Töötajate väljavahetamise esimeseks tähtajaks seadis Palts jaanipäeva.

Tunnistajana üle kuulatud Helmut Paabo ütles, et kuulis esimest korda Sõerdi käest, et taheti vabaneda Kivistikust, Uddest ja temast endast. Põhjuste kohta ütles Paabo, et tema tööletulekut maksuametisse oli nimetatud viimaseks piisaks karikasse.

?Kui inimene töötab riigiametnikuna ja teeb oma tööd ausalt, siis ta muutub kellelegi ühel hetkel tülikaks, kui on tarvis sõlmida mingeid kokkuleppeid,? kommenteeris juba teist korda koondatud Paabo. ?Rehe nõrgestas Kivistiku koondamisega maksuametit. Me jäime seejärel omapead,? lisas Paabo.

Paabo sõnul otsis Palts temaga ka isiklikult kontakti, paludes kohtumist väljaspool maksuametit. ?Kui tundsin huvi, miks ta tahtis minust vabaneda, siis otsest vastust ei saanud. Kuid Palts ütles, et Kivistikust oli vaja lahti saada ja Sõerd keeldus koondamast, seetõttu pidi ta ametist loobuma,? tunnistas Paabo. ?Ma ei saa kahjuks kõiki põhjusi öelda, kuid Kivistik reguleeris Tõnis Paltsu revisjonide tööd.?

Paabo lisas: ?Kui Rehe poleks koondamist toime pannud, siis poleks ta maksuametisse peadirektorina tööle tulnud.?

Vahur Kivistik selgitas: ?Mingit dubleerimist juriidilises valdkonnas pole toimunud. Rehe ei pidanud vajalikuks koondada tolliameti vastavat ametikohta.?

Kivistik rääkis kohtule, kuidas ta avastas puhkuselt naastes, et kogu post on temast mööda suunatud. Otsus puudutas tuhandeid dokumente, mis varem Kivistiku käest läbi liikusid. Sealhulgas oli Kivistik eemaldatud rea revisjonide kontrollimiselt ega pääsenud rohkem ligi ka Paltsu revisjonide toimikutele.

?Küsisin Aivar Rehelt seletust,? ütles Kivistik. ?Ta soovitas mul ära kannatada.? Koondamise alternatiivina pakkus Rehe Kivistikule juristi kohta maksuameti juriidilise osakonna juhi Maret Amburi alluvuses. Uueks ametipalgaks pidi senine peadirektori asetäitja saama 7500 krooni.

Amburi sõnul ei tekitanud Rehe otsus Kivistikult töö ära võtta talle mingit isiklikku kahju ning seetõttu pole Kivistikul põhjust nuriseda. ?Tööandja pole esitanud teile mingeid pretensioone, et te tööd ei teinud. Ta maksis selle eest palka,? kaitses Ambur maksuametit.

?Me hakkame jõudma absurdi piirimaile, kui saame väita, et ametnik peabki istuma laua taga ja mitte midagi tegema ning see ongi normaalne,? kommenteeris Kivistik.

Maksuamet nõustus koondamise seadusevastasusega ja lubas Kivistikule täiendavalt välja maksta kuue kuu ametipalga. Vaidlus jätkub 14. mail aga selles, kas maksuamet rikkus seadust, kui ei pakkunud Kivistikule struktuurimuudatustega loodud töökohti, ning tekitatud kahju suuruses. Maksuamet ütles kohtus, et Kivistik vaidleb asjades, milles vaidlust ei ole.

Endise rahandusministri Tõnis Paltsu maksurevisjonid lõpevad üksteise järel pärast maksuameti juhi vahetust möödunud aasta suvel.

Möödunud aasta kevadel komeedina avalikkuse tähelepanu alla kerkinud Tõnis Paltsu kuuest maksurevisjonist on neli lõpetatud. Ühtegi maksuotsust pole Paltsule tehtud.

Maksuamet revisjonide kohta üksikasjalikku informatsiooni ei anna. Paltsu advokaadi Ants Karu andmetel puudutasid lõpetatud revisjonid Paltsu firmasid OÜ Pambos Laeva ja OÜ Pambos Kinnisvara. OÜ Pambos Laeva sai tuntuks sellega, et Palts oli selle firma kaudu kaatri ostnud ja makse optimeerinud.

Muutus revisjonide menetlemises toimus möödunud aasta suvel. Kui Paltsu revisjonidega tegeles varem Tallinna Juriidiliste Isikute Maksuamet (TJIMA), siis pärast Sõerdi ametist eemaldamist hakkas revisjone suunama Aivar Rehe isiklikult.

Maksuameti avalik dokumendiregister näitas, et revisjonid Paltsu ja temaga seotud firmade maksuasjades algasid möödunud aasta 28. veebruaril, mil TJIMA revisjoniosakonna juht Kristi Paju saatis ASile Levicom Finance esimese korralduse. Aprillis saatis TJIMA töötaja Egon Veermäe korralduse ASile Levicom Broadband. Neil kahel firmal on üks omanik, Levicom International Holdings B.V. Mais võttis TJIMA juht Hannes Udde sihikule Paltsu äripartnerid Toomas Peegi ja Markus Pedriksi.

Kuni selle ajani ei läinud Paltsuga seotud isikutele ja ettevõtetele maksuameti peamajast ühtki kirja. Ent pärast Sõerdi ametist kõrvaldamist sekkus 30. juulil maksuameti uus juht Aivar Rehe, kes saatis Levicom Finance?ile otsuse, mis registreeriti vaideregistris. Samas polnud ettevõte registreeritud vaiet esitanud. Augustis saatis maksuameti peamaja TJIMA-le e-kirja, kus soovitas Levicom Finance?i omanikega seotud revisjonid külmutada.

Septembri ja oktoobri jooksul toimus Paltsu esindava advokaadibüroo HETA ning maksuameti vahel tihe kirjavahetus. 17. oktoobril saatis TJIMA Paltsule ja Pambos Holdingsile väärteootsused, millega mõlemad said kokku 7,5 tuhat kr trahvi. Kohus tühistas trahvid ja lõpetas väärteomenetlused.

Levicom Finance on firma, mille kaudu Tõnis Palts on jupphaaval toonud Eestisse Levicomi müügist saadud raha.

  • Tõnis Palts, endine rahandusminister:
    A ivar Sõerd kõneles minu kui ministriga Kivistiku töömeetoditest ja väljendas selgelt arvamust, et need ei tule maksuametile kasuks ja on tekitanud ka Sõerdile endale maksuameti juhina probleeme.

Riigiametnik on kohati nii kaitstud, et piisav argument (tema vabastamiseks ? toim.) on vaid see, kui ta varastab ja siis ka vaid juhul, kui jääb vahele kuue kuu jooksul pärast varastamist. Kui ametnik on lihtsalt saamatu ja alluvad juhivad ametit endale meelepäraselt, siis õigusruum jääb sellise riigile kahjuliku olukorra lõpetamisel ametniku poolele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing