Eraomandile eritingimuste seadmine on delikaatne teema

ÄP 16. märts 2004, 00:00

Ukse ees on Eesti liitumine Euroopa Liiduga, aga keskkonnaministeerium on oma tööga jännis. ELi looduskaitsedirektiividest tulenevate kohustuste, eeskätt Natura 2000 programmi tähtajad kipuvad kõrbema ning ministeerium üritab ülepeakaela kiirustades veel päästa, mida päästa annab (vt ?Looduskaitsekava kisub rappa?, 15.03.).

Äripäeva meelest on kiirustamise tulemuseks praak, eramaaomanike riivatud tunded ning paraku on ministeeriumi rutakus heitnud halba varju ka väärikale rahvusvahelisele looduskaitseprogrammile.

Eesti teadlased mitmetest teadusinstituutidest ja looduskaitseorganisatsioonid on viimaste aastatega teinud ära korraliku töö. Loodud on Eesti metsakaitsealade võrgustik, tehtud vääriselupaikade inventuurid, ornitoloogid on määratlenud tähtsaimad linnualad jne.

Teisi sõnu eeltöö, mille põhjal saanuks välja valida ka meie linnu- ja loodushoiualad Natura 2000 programmi raames, oli sisuliselt tehtud. Ministeerium pidanuks kehtestama ühtsed reeglid, mille alusel kaitse alla minevad alad üle Eesti välja valitakse. Neid ei ole. Samuti ei ole ministeeriumil ülevaadet, kui palju kinnistuid Natura alad puudutavad. Uurimata on uute kaitsealade kehtestamise mõju majandusele. Koostamata on tingimused, mida seatakse kaitstavatele aladele. Professor Anto Raukase sõnul on läbimõtlemata tegevusega tekitatud Eesti majandusele korvamatut kahju.

Ministeeriumil on tegemata jäänud veel üks oluline töölõik, mida näeb ette Eesti Natura 2000 programm ? inimeste teavitamine sellest, mis see Natura 2000 üldse on ja miks see inimesi puudutab.

Ministeerium on oma interneti koduleheküljele riputanud küll seda teemat käsitlevad materjalid. Sellest aga ilmselgelt ei piisa. Kõigil maaomanikel ei ole arvutit, interneti-ühendusest rääkimata. Jätta avalikustamine ja kogu selgitustöö vaevalt kolme nädala peale kohalike keskkonnateenistuste teha oli ilmne viga. Natura 2000 väärinuks enamat.

Isegi praegune keskkonnaminister Villu Reiljan ei jätnud oma valimiskampaaniat vaid 19 päevale enne Riigikogu valimisi. Ta on aastaid oma tuntuse nimel tööd teinud.

Kõik küsimused, mis eramaaomandit puudutavad, on keerulised ja tahavad delikaatset lähenemist. Praegu sõidab ministeerium aga teerulliga inimestest üle, et 1. maiks ?linnukest? kirja saada.

Keskkonnaminister rõhutas eilses Äripäevas, et programmi edasilükkamine on võimatu. Toimetuse meelest ei saagi programmi kusagile nihutada. See käib Eestis alates 2000. a. Ses mõttes on minister üle tähtsustanud 1. mai tähendust selle programmi puhul.

Küll peab ministeerium seadma uue tärmini, mis ajaks inimesed oma arvamuse Natura 2000 tingimuste kohta esitavad. See peaks Rahvaliidule lihtne olema ? euro kasutuselevõttugi saab Rahvaliidu meelest nihutada.

Esmalt peab ministeerium aga hakkama tutvustama inimestele programmi eesmärke, ehk mida nende täitmine maaomanikule kaasa toob. Kui inimesed ei tule vallamajja, siis tuleb maaomanike juurde koju minna. Tegemist on riigi ja kodaniku kokkuleppega ja seetõttu on vale maaomanikke ähvardada 1. maiga, nagu teeb seda Villu Reiljan.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing