Kaasaegne kontor aitab töötajat lastetoa ja raamatukoguga

Liivi Tamm 17. märts 2004, 00:00

Ruum, kus mugavates nahast kiiktoolides kamina ääres raamatut loetakse, ei ole sedakorda Inglise filmist, vaid ASi Kalev raamatukogutuba. Kalevi suhtekorraldusjuht Ruth Roht arvab, et loominguliste ideede otsimise juures on oluline inspireeriv keskkond. ?Kui arutasime, mida teha jõulupeol, siis kolisime koosolekuks suisa lastetuppa, legode ja suurte patjade keskele mõtlema.?

Raamatukokku kogutakse konverentside ja koolituste materjalid ning erialakirjandus. ?Kui raamatud on ühes kohas, teab igaüks, kust küsida, ja materjalidest on täpne ülevaade,? selgitab Ruth Roht.

Ruume planeerides arvestati ka lastega. ?Ikka juhtub, et mõnikord ei saa last lasteaeda viia,? räägib Ruth Roht. ?Lastetuba ei tähenda seda, et ruum on alati lapsi täis, aga võimalus on loodud, näiteks kui päeval on vaja arsti juurde minna. Lastetoas on tegevust ? legod, pallid, lauamängud, joonistustarbed. Kui lapsel on põnev, siis ei jookse ta kontoris ja vanemad ning kolleegid saavad rahulikult töötada.?

Rohu sõnul on kontori planeerimisel oluline, et igaks tegevuseks oleks sobiv ruum. ?Suuremad ametlikud koosolekud ja nõupidamised toimuvad suures nõupidamiste saalis, aga aruteluks külalistega on neli ruumi, mis kannavad ?Kalevipojast? inspireeritud nimesid: Siili Seisak, Tuuslari tuba, Sortsi Saba, Linda saal ja Sulevipoja suitsutuba,? selgitab Roht. ?Viimases saavad suitsumehed teisi häirimata tööjuttu puhuda.? Väiksemaid nõupidamistubasid on ka oma töötajatele. Seintel ripuvad hetkel töös olevate ideede materjalid, mis pole mõeldud väljast tulija silmadele.

Sisekujundaja Henrico Heinoja sõnul oli Kalevi vana, Pärnu maantee büroo ruumilahendus sarnane möödunud aja stiiliga, kus läbi korruste kulges pikk koridor, mille mõlemale poolele jäid kinnised kabinetid kindla privaatse suletusega. ?Uue büroo planeerimisel tuli paratamatult leida kuldne kesktee vana ja uue büroo tööstiili ühendamisel. ?Pall? käiski käest kätte, kuni suure avatud õhuruumiga pinnale sai lõpuks rahuldav siseplaneering,? räägib Heinoja. ?See oli ka kõnealuse objekti keerulisim etapp. Dialoogi käigus tekkis ka idee sobitada suure üldruumi erinevatesse paikadesse väikesed kaminaga puhkenurga saarekesed.?

Ruth Roht selgitab, et kontori põhiplaani ja paigutuse dikteerib ettevõtte struktuur: ?Alguses oli tühi neljakandiline ruum ja ehitaja küsis, mida me sinna soovime. Kui sisekujundaja põhiidee esitas, hakkasime sellele lisandusi otsima. Jagasime büroo kolmeks piirkonnaks, igal oma tualett ja kööginurk. Ideede otsimisel olid hästi aktiivsed oma töötajad.?

Kuigi väljast vaadates ongi ASi Kalev maja nagu tüüpiline kontori- ja laoehitis, on sisekujunduses palju naturaalse pinnaviimistlusega elemente: lakitud liimpuidust fermide nähtavale jätmine ja värvimata plekkprofiil laes, värvimata MDF-profiil klaasvaheseinte toestuses, osaliselt naturaalse puitparketi kasutamine, aktsentpindade katmine naturaalsest kiust bambustapeediga jms.

Kalevi sisekujundus on pisut eklektilise olemusega, heas mõttes poolnaljakas töökeskkond.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:17
    Otsi:

    Ava täpsem otsing