Programm näitab aia tulevikku

Katrin Kraav 17. märts 2004, 00:00

Kui mõni aasta tagasi, rääkides haljastu planeerimisest või eramu aiaplaanist, mõeldi selle all käsitsi (pliiatsis, tu?is) joonestatud plaani või projekti, siis nüüdseks on loodud spetsiaalseid aiakujundusprogramme, mille abil on arvutioskusega inimesel lihtne ise oma aeda planeerida. Arvuti lubab kiirelt läbi mängida erinevaid kujundusvariante, haljastusobjekte (taimed, pergolad, teed, lehtlad jm) ümber paigutada, lisada või hoopis ära kustutada. Lihtsamaid aiakujundusprogramme võib otsida arvutitarkvara müüvatest kauplustest ja nende maksumus algab paarisajast kroonist. Professionaalseid programme, mis on oluliselt kallimad, saab hankida näiteks interneti kaudu. Kõik kujundusprogrammid võimaldavad ruumi vaadelda ka kolmemõõtmelisena ? vaadata oma aeda maja eest, küljelt või hoopis ülevalt, samuti aias ringi jalutada. Sealjuures saab ajas edasi liikuda ja viibida selles paigas viie, kümne, viieteistkümne aasta pärast. Kui odavamad programmid pakuvad objektidena sel juhul pigem erivärvilisi jooniskujundeid, siis professionaalsetes programmides on vaated täiesti realistlikud.

Päritolu järgi tasub eelistada pigem Euroopas toodetud programme, kuna nende aiataimede valik on meie kliimatingimustele sobivam. Peab siiski teadma, et osa taimede kasvuparameetrid ei ole päris sarnased meie oludes kasvavate taimede omaga ? meil kasvavad nad kas aeglasemalt või ei saavutagi etteantud, soojemat kliimat arvestavaid mõõtmeid.

Tasapisi on arvutiprogramme hakanud rohkem kasutama ka haljastajad-aiakujundajad. Perspektiivsem on võimalus teha eskiise, mis ei ole küll nii detailsed kui projektid, kuid koos lisatavate kirjelduste või teatud aiaosade eraldi planeeringuga saab plaani tellija aiakujundustööd kas teha lasta või ise teha. Arvutikasutus loob kujutluspildi teatud paigast teatud ajal, muudab seda kiiresti ja paindlikult, näitab kombinatsioone, et leida optimaalne lahendus. Lisades sellele teoreetilised teadmised ja praktilised oskused, saamegi rahuldava tulemuse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:17
    Otsi:

    Ava täpsem otsing