Maksuametnikud rikuvad seadust ameti teadmisel

Gea Velthut-Sokka 18. märts 2004, 00:00

Maksu- ja tolliameti (MTA) peadirektor Aivar Rehe rõhutas, et avaliku teenistuse seaduse järgi ei tohi riigiametnik kuuluda tuluühenduse alaliselt tegutsevasse juhtorganisse. ?Eeltoodust lähtuvalt ei tohi ka MTA ametnikud kuuluda OÜde ja ASide juhatustesse ega nõukogudesse,? kinnitas Rehe.

Tema sõnul teeb MTA sisekontrolli osakond regulaarset pistelist kontrolli ja kontrollib laekunud infot. ?Kui selliseid juhtumeid avastatakse, viime läbi uurimise,? lisas ta.

Ometi näitas vestlemine maksuametnikega, kes Krediidiinfo andmetel erafirma juhatusse või nõukokku kuuluvad, et mingeid ettekirjutusi pole neile tehtud.

?Kui siia tööle tulin, siis teatasin oma firmast juhtkonnale,? rääkis tariifide talituse peaspetsialist Silvi Viik, OÜ Helitaaskuulmine juhatuse liige. ?Mulle jäigi segaseks, mis ma nüüd tegema pean, firma likvideerima või?? Viiki kinnitusel ei ole ettevõte kunagi reaalselt tegutsenud.

Tulude talituse peaspetsialist Ainar Nurk ei näe oma juhatuse liikme staatuses OÜs Rannapuhkus mingit vastuolu ametniku tööga.

?See on sotsiaalotstarbeline ettevõtmine, mitte majandustegevus,? ütles Nurk ja selgitas, et Soome ettevõtte tütarfirmal on Jõelähtmes puhkekeskus, mida see paljulasteliste perede organisatsioonidele odavalt puhkuseks rendib.

Tulude talituse vanemspetsialist Leelo Kokk on osanik ja juhatuse liige OÜs Enileid, ettevõte oli 1. märtsi seiuga maksuametile võlgu 23 000 krooni pluss 8000 eest viiviseid. Kokka kinnitusel on toitlustamise ja reklaamiga tegelev firma juba aastaid makseraskuses ning sisuliselt pankrotis.

?Mulle tutvustati küll tööle tulles avaliku teenistuse seadust, aga seda firmat ju sisuliselt pole enam,? selgitas Kokk.

27 000kroonist maksuvõlga näitab Krediidiinfo ka ASi Transtrailer kohta, mille nõukogu liige on maksuameti revident Leelo Annus. ?Ettevõte on tänaseks likvideeritud ja dokumentide hoidjad määratud,? ütles Annus.

Maksude tagastamise kontrolli talituse pearevidendi Urmas Võimre kinnitusel on ta ennast ravimeid sisse toova ASi Karl nõukogust lasknud taandada, protsess käib. Võimre hinnangul on seaduses tegemist asjakohase nõudega, mis aitab võimalikke huvide konflikte eos ennetada.

?Selline nõue seaduses on täiesti põhjendamatu,? põrutas haldusosakonna juhataja Andres Suurkuusk, kes on OÜ Asmodeos juhatuse esimees. ?Nii ei saaks ju kedagi erasektorist tööle võtta.?

Suurkuuse sõnul kuulub ettevõte sada protsenti talle ning kedagi teist pole juhatusse panna. Osaühingu likvideerimine võtaks aga aega ja seda ta tegelikult teha ei taha ? võib-olla kolme aasta pärast tuleb erasektorisse tööle tagasi minna.

Püsti hädas on enda kinnitusel aga planeerimise talituse peaspetsialist Peeter-Heldur Ester, kes on oma sõnul OÜ PET Ärikeskus juhatuse liige vastu tahtmist. ?Olen juhatuse esimehele kirjutanud, et ta mu juhatusest taandaks, kuid ta ei ole reageerinud,? rääkis Ester.

Kümnetel maksu- ja tolliameti töötajatel on osalusi firmades, mille juhatustes on nende pereliikmed.

Ida maksukeskuse juhatajale ja endise siseauditi osakonna juhile Rainer Osanikule kuulub osa OÜst Osanik, mida juhib tema ema Lea Osanik. Maksuametisse tööle tulles oli Rainer Osanik ise firma juhatuse liige.

?On igaühe põhiseaduslik õigus omada väärtpabereid,? ütles Osanik. ?Viimastel aastatel pole ma maksuametist firmasse ühtegi kõnet teinud ega ühelegi paberile alla kirjutanud. Asju on ajanud minu ema,? ütles Osanik.

Toitlustamisettevõte oli Osaniku põhitöökoht enne maksuametit.

?Kunagi tahan võib-olla taas erasektoris töötada, noor inimene nagu ma olen. On hea, kui see firma on olemas, kuid hetkel olen tõepoolest vaid passiivne omanik,? selgitas ta. ?Ma ei saa sealt ka mingeid dividende, sest ettevõtte tegevus on pärast minu lahkumist hakanud vaibuma.?

Osaniku sõnal kontrollib maksuamet pidevalt, ega ametnik ei puutu oma töös kokku firmaga, kus ta osalust omab.

?Midagi kuritahtlikku pole seni avastatud,? ütles ta.

Maksuameti eelmise peadirektori Aivar Sõerdi sõnul oli ametnike osalemine ettevõtete juhtorganites teemaks juba kaks aastat tagasi.

Kas maksuametnike osalemine erafirmade juhtorganites oli ka Teie ajal probleemiks ja teemaks?
Kuna seadus seda väga selgelt keelab, siis on see alati olnud teemaks. Aktiivselt hakkasime oma ametnikke kontrollima 2002. aastal. Avastati üksikjuhtumeid, valdavalt oli tegemist teadmatusega. Kas ametnik ei teadnud, et ta rikub seadust või koguni ei teadnud oma juhatuse liikme staatusest. Mõnel oli ka probleeme sellega, et pädevad isikud ei olnud kättesaadavad ning tal ei olnud kellelegi esitada oma tagasiastumise soovi.

Mida siis nende maksuametnikega tehti?
Neid teavitati probleemist ning nad pidid end juhatusest või nõukogust taandama. Oli ka neid, keda tuli karistada.

Kuidas suhtuda sellesse, et seadus lubab maksuametnikel omada ettevõtete aktsiaid ja osakuid? Kuidas tagada objektiivne uurimine?
Aktsiate ja osakute omamine ei ole keelatud, kuid see ei tähenda, et ei ole välistatud huvide konflikt. Mis puudutab objektiivset uurimist, siis ka see on probleem. Kas te peate silmas Paltsu küsimust?

Mitte ainult. Kuidas üldiselt on tagatud see, et näiteks revidendi või tema lähisugulase ettevõtte uurimine oleks objektiivne?
Revidendil pole ainuotsustusõigust, protsessi on kaasatud ka juristid ja ülemused. Töökorraldus peab olema selline, et oleks tagatud objektiivne ja sõltumatu uurimine.

Kas see on tagatud?
Ei oska kommenteerida.

 • Sõerdil oli maksuameti peadirektorina 10 000 Tallinki aktsiat.

 • Taavi Veskimägi, rahandusminister:
  Avaliku teenistuse seadus jätab tõlgendamise võimalusi.

Näiteks § 69 räägib vaid tulundusühingu nõukogusse kuulumisest, § 72 kohaselt aga ametnik justkui tohiks ettevõtlusega tegeleda asutuse juhi loal.

Samas jätavad selle seaduse sätted täpsemalt määratlemata ?ettevõtlusega tegelemise? ja asjaolu, kas selle alla kuulub näiteks ka nõukogusse kuulumine.

Minule teadaolevalt on maksuhalduri uus juhtkond seisukohal, et maksuametis peab seda vastuolu tõlgendades asuma küllaltki jäigale positsioonile ning mitte lubama maksu- ja tolliameti töötajate kuulumist äriühingute juhtimis- või järelevalveorganisse.

Samuti peab selline tegutsemine olema välistatud olukorras, kus see tekitab huvide konflikti ja kahjustab riigi mainet.

See küsimus tuleb täpsemalt reguleerida uues avaliku teenistuse seaduses, mille eelnõu kontseptsioon peaks lähinädalatel valitsuskabineti nõupidamisele jõudma.

Samas on rahandusministeerium on seisukohal, et ametnik ei pea aktsiate ega osakute omandamiseks küsima luba ega sellest teada andma, välja arvatud majanduslike huvide deklareerimisel selleks ettenähtud korras.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  06. December 2011, 19:34
  Otsi:

  Ava täpsem otsing