Rakvere Viljasalves kadus ära riigireserv

Kristina Traks 18. märts 2004, 00:00

Juhtum, kus kaob riigisaladusega kaitstud ja vaid hädaolukorras kasutamiseks mõeldud vili, tuleb ette juba teist korda viimase aasta jooksul.

Põllumajandusminister Tiit Tammsaare sõnul teatas Rakvere Viljasalve juht Vladimir Semjonov lihtsalt, et riigi julgeolekuvaru vilja enam pole. Tammsaare sõnul teatas Vladimir Semjonov Eesti Viljasalvele vilja kadumisest ette kandes järgmist: ?Kannan ette, et seoses omavolilise tegevuse ning oma majandustegevusega vili puudub.?

Kogus, mis Rakvere Viljasalvest kadus või maha müüdi, on Tammsaare sõnul väga suur. ?Me räägime rongitäitest,? lisas ta.

Vilja puudumisest ette kandnud Semjonov, kelle tegevuse suhtes teisipäeva õhtul algatati kriminaalasi, on põllumajandusministeeriumi info kohaselt teadmata kadunud. ?Mingeid kommentaare me vilja kadumise teemal ei anna. Ärge siia enam helistage. Nägemist,? teatas eile hommikul naishääl ASi Rakvere Viljasalv üldtelefonilt.

Rakvere Viljasalv on üks ettevõtetest, kus riigile kuuluv AS Eesti Viljasalv juba aastaid hoiab lepingu alusel riigireservi kuuluvat teravilja. Vilja hoitakse tagavaraks juhuks, kui peaks puhkema sõda, saabuma ikaldus jne. Kui suur on Eesti riigi vilja julgeolekuvaru, on riigisaladus. Teada on vaid, et riigireservi vilja ladustas ka nüüdseks pankrotistunud Jõgeva Viljasalv, kust mullu haihtus ca 450 tonni vilja.

Tiit Tammsaar sõnas, et Rakvere Viljasalves tehakse kiire inventuur ning seejärel kontrollitakse erakorralise inventuuri käigus üle ka teised riigireservi vilja hoidjad.

AS Eesti Viljasalv on Rakvere Viljasalvega koostööd teinud 10 aastat ning sama kaua on Eesti Viljasalve juht Ago Soots tundnud ka Rakvere ettevõtte juhti Vladimir Semjonovit.

?Kui Semjonov nüüd esmaspäeval tuli ja vilja puudumisest ette kandis, kaotasin lausa kõnevõime,? ütles Soots. ?Varem pole selle ettevõttega kunagi mingeid probleeme olnud.?

Soots kinnitas, et 22. jaanuaril sel aastal oli inventeerimiskomisjoni otsuse alusel vili Rakvere Viljasalve elevaatoris olemas.

Eile hommikul kihutas Soots koos põllumajandusministeeriumi esindajatega Rakverre, et teha kindlaks, kui palju ja kas üldse riigireservi viljast Rakvere Viljasalves veel alles on.

Eesti Viljasalv lõpetab Sootsi sõnul viljahoidmise lepingu Rakvere Viljasalvega. Suure tõenäosusega lahkub Eesti Viljasalve juhi kohalt ka Soots, kellele ettevõtte nõukogu teeb ilmselt ettepaneku kirjutada lahkumisavaldus.

Vladimir Semjonov on läbi firma Rakriks ka Rakvere Viljasalve üks omanikke. Samuti on mehel osalus veel paaris ettevõttes, sh Rakvere Viljasalvega samal aadressil tegusevas OÜs Digger.

Viimane tegeleb muu hulgas teravilja hulgimüügiga ning on alates selle aasta alguses suur maksuvõlglane.

Eileõhtusel pressikonverentsil teatas Riigi Viljasalve nõukogu esimees Andres Varik, et kontrollimisel avastati Rakvere Viljasalvest vahelaed, millega taheti jätta mulje, nagu oleks salv vilja täis. See viitab pikemaajalisele pettusele, lisas ta.

Homme (täna ? toim.) alustame inventuuri neljas riigi viljavaru hoidvas viljasalves, lausus Varik.

Eile õhtul kutsuti Riigi Viljasalve juht Ago Soots politseisse ütlusi andma. Rakvere Viljasalve juhi Vladimir Semjonovi asukoha kohta Varikul andmed puudusid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing