Urve Mets vedas Vaata Maailma projekti

Tiina Kass 18. märts 2004, 00:00

Kuidas jõudis matemaatikaõpetaja arvutikoolitusega tegelevasse firmasse?
Selline areng oli matemaatikaõpetajale, kes ajaga kaasas tahtis käia, loomulik. Hetkel, mil tundus, et on aeg ametit vahetada, saabusid 1992. aastal koolimajja esimesed Juku-nimelised kodumaised arvutid, mis muutis mu otsust. Kuu ajaga paningi tööle kooli esimese arvutiklassi ning koostasin vastava õppekava. Edasi tuli koostöös Tiigrihüppe Sihtasutusega projektitaotluste koostamine, koolile uute 386 ja 486 arvutite hankimine. Lõpuks jäi ka kooli arvutiasjadega tegelemine kitsaks ning suundusin koolitajaks Baltic Computer Systemsi, kes oli Eesti suurim arvutikoolitaja.

Mis aitas lektoril tõusta firmajuhiks?
Kuigi võib öelda, et olen juhiks kasvanud koos BCS Koolituse kasvamise ja laienemisega, olen selle juhikoha pärast ikka võidelnud ka. Siin on oluline osa ka iseloomul, mis enda arvamust välja ütlemata ja oma soove ellu viimata ei lase olla.

Kas naisel on raskem firmat juhtida?
Tundub, et naisjuhid peavad end siiski rohkem tööd tehes tõestama, et meestega samaväärselt tööandja silmis edukad olla. Kahjuks ka minu tutvusringis on meestuttavaid, kellede arvates juhtivad ametid on siiski meeste pärusmaa. Kindlasti on naisjuhtidel ka omi selgeid eeliseid. Pehmeid väärtusi, mida juhtimine järjest rohkem tundub vajavat, on naistel reeglina kergem tunnetada kui meestel.

Kui palju olete pidanud vajalikuks ise koolitustel käia?
Tundsin ühel hetkel väga selgelt, et soovin ärijuhtimise erinevaid koolkondi ja vaateid süsteemsemalt tundma õppida, ning seetõttu alustasingi magistriõpinguid Tartu Ülikoolis.

Milline on Teie viimaste aastate olulisim juhtimisotsus?
Kahtlemata on selleks kaks aastat tagasi pikalt kaalutud otsus, kas võtta Vaata Maailma 100 000 inimese arvutikoolituse projektijuhtimine ja kursuste korraldamine BCS Koolituse korraldada.

Aega oli väga vähe ning otsustama pidi paljuski tundmuste, mitte teadmiste põhjal. Kas suudame kiiresti kasvatada oma arvutiõpetajate hulka üle 20 korra? Millised on projekti logistika juhtimisel tekkivad kulud? Kas Eesti ühiskond väljaspool suuremaid keskusi on üldse valmis sedavõrd mastaapse koolituse täies mahus vastuvõtuks?

Nendele küsimustele pidime leidma vastused loetud päevade jooksul. Seega oli otsuse langetamine väga pingeline, kuid motiveeriv.

Väliselt tegelesime justkui iga-aastase äristrateegia paikapanekuga, kuid sisemiselt tunnetasime kõik, et tegemist on millegi hoopis väljakutsuvama ning riskantsemaga. Täna võin täie kindlusega väita, et toonane otsus oli õige, sest projekt on osutunud väga edukaks.

Kui aktiivne suhtleja olete oma kolleegide ja alluvatega?
Minu kreedo on, et oluline info peab pidevalt liikuma. Vajalik teadmine ei tohi kellegi ajukäärudesse ega arvutifailidesse seisma jääda.

Kuidas motiveerite oma kolleege?
Korraldame sageli erinevaid ühisüritusi, ekstreemseid kanuumatku tormisel merel, kus kaaslasest sõltub ühel hetkel nii palju. Meie firma põhituumik on püsinud juba kuus aastat ? pean seda meie kõigi suurepäraseks saavutuseks. Oleme nii hästi kokku töötanud, et midagi ei juhtu meie töökavades, kui ma näiteks kolm nädalat töölt eemal olen.

On Teile tehtud konkureerivaid tööpakkumisi?
Jah, pakkumisi on olnud. Viimane neist oli tõeliselt ahvatlev. Siiski keeldusin, sest enda loodud meeskonna sel hetkel hülgamine oleks tekitanud eetiliselt väga tugeva konflikti.

Millised on Teie tarbimiseelistused?
Kuna ma olen hästi laisk poeskäija, siis eelistan rõivaste puhul nende praktilisust ja kvaliteeti. Paraku tuleb selle eest maksta sageli kõrgemat hinda. Auto valikul on määravamad tegurid turvalisus ja töökindlus.

Kui palju kasutate arvutit tööst vabal ajal?
Loen näiteks ka mitmeid päevalehti töö juures online?is, kodus käivad vaid Äripäev, Eesti Ekspress ja Anne.

Kuna kogu muu töö on pidevalt seotud arvutitega, siis vabal ajal ma naljalt arvutit sisse ei lülita.

Millised on Teie huvid ja hobid?
Meelsasti veedan vaba aega lugemisega. Eesti autoritest eelistan Jaan Krossi teoseid. Ühtlasi püüan end kursis hoida uute juhtimisalaste teostega.

Olen üsna suur teatri- ja reisihuviline, ooper ja senitundmatud maad oma eksootikaga on mind alati erutanud. Asjalõppenud Sambakarneval Brasiilias tuletas meelde aasta tagasi Brasiilias nähtud pööraseid pidustusi.

Vaata Maailma projekti eesmärk oli täiskasvanud ja seni internetti mittekasutavate inimeste järeleaitamine.

2002. aasta kevadel käivitati 100 000 täiskasvanu koolitamise projekt ja ka algatus luua internetipunktid ettevõtete mittevalgekraedest töötajatele ehk oskus- ja lihttöölistele. Viimase kahe aasta jooksul on internetti kasutama õppinud 40 000 liht- ja oskustöölist, see tähendab koristajat, keevitajat, õmblejat või ehitajat, kelle igapäevane töö ei nõua enamasti interneti kasutamist. Interneti kasutajate osakaal selles sihtrühmas on pea kolmekordistunud: kui 2001. aastal oli internetti kasutanud 11%, siis 2003. aasta lõpuks juba 30% sellest sihtrühmast.

Vaata Maailma arvutikursustel koolitatute koguarv tõuseb eeldatavasti üle 102 000, mis on enam, kui optimistid julgesid esialgu prognoosida. Hansapanga, Ühispanga, Elioni ja EMT raha toel läbi viidud kaheaastane koolitusprojekt Vaata Maailma lõppeb märtsi lõpus. Vaata Maailma kursuste ühe osaleja peale kulus veidi üle 400 krooni.

Veebruaris läbi viidud küsitluse kohaselt on 73 protsenti Vaata Maailma projekti läbinutest jäänud pärast kursust pidevaks interneti-kasutajaks.

  • Raido Toonekurg, Turundusnõukoja vanemkonsultant:
    Urve Metsaga on esialgu veidi keeruline koos töötada. Ütlus ?kui inimest veel ei tunne väga hästi, käitub ta hoopis teistmoodi kui vana tuttavaga? käib tema kohta. Esialgu mulle tundus, et ka kasutab ära oma naiselikku sarmi, et kallutada asju enda kasuks. Samuti tuues vabanduseks naiselikku segadust saavutas ta taas võidu.

Aga nüüd, kus ma teda paremini tunnen, tuleb tunnistada, et on tegu igati meeldiva konkurendiga. Urvel on kindlad eesmärgid ja sihid ning ta saab väga hästi aru, et äri eesmärk on ikka raha teenida, mitte niisama juhipositsiooni nautida. Samas pole Urve Mets unustanud ka meeskonda, ehk siis ka pehmed väärtused on paigas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing