Euribor ajaloo madalaimal tasemel

Tõnis Oja 19. märts 2004, 00:00

Kommertspankade baasintressiks kujunenud 6 kuu Euribor langes eile kõigi aegade madalaimale tasemele, 2,02 protsendile. Kuigi selle taseme ümbruses on intress liikunud juba kolmveerand aastat, oli eilne langus võrdlemisi järsk ? 0,027 protsendipunkti ehk 1,3 protsenti.

Intressilanguse peamiseks põhjuseks on rahaturgude spekulatsioonid, et aeglase majanduskasvu tõttu jätavad USA Föderaalreserv ja Euroopa Keskpank (EKP) baasintressid madalale tasemele veel vähemalt aastaks. ?USA on maailma majanduse mootor,? lausus uudisteagentuurile Bloomberg Hollandi Rabobanki võlakirjaturgude analüütik Job Piet. ?Numbrid USAst pole kaua aega positiivselt üllatanud ning me ei usu, et kumbki tõstab baasintressi sel aastal,? lisas ta.

Teisipäeval otsustas USA Föderaalreserv jätta baasintressi 1 protsendile, mis on selle madalaim tase alates 1958. aasta juunist. Selgituseks lisati, et keskpank on ?kannatlik?, enne kui baasintressi tõstab. Ilmselt sarnase hoiakuga on ka Euroopa Keskpank, millele poliitikud avaldasid veel mõni aeg tagasi tugevalt survet baasintressi alandamiseks. Ei usu, et poliitika keskpanga tegevust mõjutab, aga seni on EKP näidanud Fedist tunduvalt konservatiivsemat intressipoliitikat.

Euribori hakati arvutama alates 1999. aasta 1. jaanuarist seoses Euroopa ühisraha kasutuselevõtuga. Kui aga minna ajas tagasi, siis oli Euribori eelkäijaks (ka meie laenude baasintressina) Saksa marga 6 kuu Libor. Ka see intress pole Bloombergist saadud andmete põhjal nii madal olnud vähemalt kaheksakümnendate aastate lõpust.

Euribor on intress, millega pangad üksteisele laenu annavad. Intress fikseeritakse kord päevas kell 11 Londoni aja järgi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:17
    Otsi:

    Ava täpsem otsing