Ülo Toomsalu • 19. märts 2004 kell 6:06

PM: Poliitikud pürivad seaduse jõuga ETVsse

Opositsioonierakonnad ja Rahvaliit tahavad panna Eesti Televisioonile ja Eesti Raadiole kohustuse edastada valimiskampaania ajal tasuta poliitilist reklaami.

Selline säte sisaldub Isamaaliidu algatatud poliitreklaami ja valimiskampaania kulude piiramise eelnõus, mis Rahvaliidu, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ja osa Keskerakonna häälte toel kolmapäeval Riigikogu menetlusse edasi jäi, ehkki valitsus ning põhiseaduskomisjon soovisid selle tagasilükkamist, kirjutab Postimees.

«Tasuta eetriaja võimaldamisel on kaks positiivset mõju,» rääkis Isamaaliidu fraktsiooni aseesimees Andres Herkel eelnõu esimesel lugemisel. «Esiteks vähendab see tarvidust tasulise eetriaja ostmiseks kommertskanalitest. Teiseks väldib samm avalik-õigusliku ringhäälingu marginaliseerumist.»

Ta põhjendas, et kuni valimisreklaam on elektroonilistes meediakanalites, eeskätt raadios ja televisioonis lubatud, on valimisreklaamiklipid ka üks rahva keskseid aruteluteemasid ning ei ole õige ETVd ja Eesti Raadiot sellest lihtsalt isoleerida või kõrvale jätta.

Herkeli hinnangul ei läheks poliitreklaam ETVs vastuollu ka kanali reklaamipuhtusega, sest ETV ei saaks klippide näitamise eest tasu.

Eelnõu menetlemise jätkamise poolt hääletanud Keskerakonna saadik Enn Eesmaa ütles, et erakondadel peaks olema võimalus neis kanaleis rääkida oma platvormidest.

«Midagi taunitavat ma selles ei näe,» sõnas Eesmaa, lisades, et erakanalitelt reklaami ostmises on erakonnad praegu ebavõrdses seisukorras.

Ainsa valitsuserakonnana eelnõu toetava Rahvaliidu fraktsiooni aseesimees Jaak Allik, kes on ühtlasi ka ringhäälingunõukogu aseesimees, ütles, et talle see idee meeldib.

«Klippe ju tellitakse niikuinii, miks anda see eelis ainult kommertstelevisioonile,» märkis ta. «Kui neid lasta ka ETVs, siis kindlasti nii, et erakonnad ei peaks maksma ja et kõigil oleks võrdne aeg. See võrdsustaks erakondade võimalusi ning tooks kaasa ka kulude kokkuhoiu.»

Hetkel kuum