Esimene Eesti hõljuk valmib selle aasta lõpus

23. märts 2004, 16:59

Esimene Eestis tehtud hõljuk valmib selle aasta lõpus, minimaalne investeering hõljukitootmise käivitamiseks on kolm miljonit krooni.

Airlift Europe OÜ osanik Andrus Miller ütles, et kavatseb hõljukite koostamisse Eestis investeerida tänavu kolm kuni kuus miljonit krooni.

Miller selgitas, et investeeringu täpne suurus selgub lähitulevikus. Hõljukite koostamine tehnoloogiasiirde teel nõuab minimaalselt kolme miljoni kroonist investeeringut. Esialgu rendib ettevõte tootmispinnaks viilhalli ja võtab tööle viis-kuus inimest. 'Oma tootmishoonet me ehitama ei hakka,' ütles Miller. 'Üürime ühe Tallinna äärelinna hästivalvatud viilhalli.'

Edasi laieneb Airlift Europe hõljukimudelite kaupa. Kui esimese seitsmekohalise mudeli tootmine on käivitatud ja turustamine Euroopasse ning Venemaale sisse töötatud, asub Airlift Europe tootma 30-35kohalist hõljukit. Plaanide kohaselt toimub see 2005. aasta teises pooles.

Augustis jõuab Eestisse näidishõljuk. Milleri sõnul tutvustas Airlift Europe hõljukeid juba poolteist aastat, kuid enne hõljuki katsetamist pole keegi söandanud tellimust teha. Peale tutvustusmudeli Eestisse jõudmist loodab ettevõte saada kohe vähemalt kolm hõljukitellimust. Kolme-nelja aasta jooksul loodab Airlift Europe Eestis müüa kümmekond hõljukit, ülejäänud lähevad raja taha.

Võrreldes kaatriga on hõljuk praktilisem. 'Kui kaatriomanik saab sõita kuus kuud aastas ja ülejäänud aja maksab lihtsalt liisingut, siis hõljukiga saab sõita aastaringselt,' ütles Miller.

Miller rääkis, et idee hakata Eestis hõljukeid kokku panema pärineb mere kaldal möödunud lapsepõlvest. 'Olen mere äärest pärit ja mäletan, et ei saanud kuidagi liikuma,' kirjeldas ta nõrka jääd sügiseti ja kevadeti. Kuna lennukid ja helikopterid on hõljukitest palju kallimad, hakkas Miller otsima lähemat infot, milliseid hõljukeid toodetakse ja millised neist on parimad. Nõnda jõudis ta koos oma mõttekaaslastega Austraalia hõljukite juurde.

Austraalia hõljukitootja Airlift Hovercraft oli teinud plaane Euroopasse minekuks, kuid puudus kohalik esindaja. 'Siis hakkasime suhtlema ja olime õigel ajal õiges kohas,' kirjeldas Miller, kuidas ta sai koos oma äripartneritega Austraalia hõljukite müügiõiguse Euroopas ja Venemaal.

2002. aastal asutatud Airlift Europe OÜ teine osanik on Märt Marits. Ettevõtte ametliku juhina kuulub hõljukite maaletoojate meeskonda Sirje Põllu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing