Tervikliku koduvalgustuse kujundajal on ees lai mängumaa

Tiit Reinart 24. märts 2004, 00:00

?Inimestel võib heal juhul olla soov laadis, et tal oleks väga vaja põrandalampi tugitooli juurde, sest talle meeldib seal lugeda, või siis võidakse tahta, et söögilaua juures oleks valge või hämar,? leiab arhitektuuribüroo Urban Mark omanik arhitekt Ülar Mark. ?Kuid valgustuse terviklikkust silmas pidades jääb tavaliselt ikka kõik lahtiseks.? Ometi on igal ruumil oma nõudmised ja võimalused.

Firma Thorn Lighting turundusjuht Ando Ambos innustab kasutama julgeid lahendusi. ?Terviklikud valguslahendused saavutatakse erinevate üld-, koht-, aktsent-, ja dekoratiivvalgustite kombineerimisel,? sõnab ta.

Köök on koht, kus valgustuse puhul peaks olema vastavalt tegevusele erinevaid skeeme. Esmalt tuleb mõelda, kuidas kööki valgustada söögitegemise ajal ? milline peab olema valgus abiletil, pliidil, kraanikausi või kapi juures. Töö tegemiseks peavad need kohad olema väga hästi valgustatud. Hämara leti peal toidu valmistamine mõjub perenaisele väga väsitavalt.

Tihti on pliidivalgustus olemas juba õhupuhastitel, samuti on lettidel vahel valgustus kaasas. Tihtipeale juhtub ka seda, et inimesed komplekteerivad oma letid-kapid ise ja valgustus jääb kahe silma vahele.

Teine asi on, kui üksinda või kahekesi köögis kohvi juua. Ka sel juhul on kasu timmerist, millega saab söögi valmistamise ajal vajaliku tugeva valguse koosistumise ja söömise ajaks hämaramaks taustavalguseks keerata.

Kes tahab kulutada elutoas mugavuse peale ka valgustuses, peaks Marki arvates muretsema automaatpuldi. See võimaldab valgusre?iime programmeerida. Kasutada võib mitut valgusprogrammi ? üks on teleka vaatamiseks, teine, sumedam, külaliste vastuvõtuks, kolmas on väga valge ja näiteks koristamiseks. Reeglina on elutuba koht, kus valgustuse puhul on mängumaa väga suur. Isegi tavalises Mustamäe korteris on võimalik olemine väga hubaseks teha, ühendades laetuled, koht- ja disainvalgustid programmidesse, kus nt kohtvalgusti põleb sumedalt, lagi heledalt, lisaks annab oma fooni koridorivalgustus. ?Programmimine teeb elu väga palju ilusamaks ja lihtsamaks kui pidevalt nelja valgusti ükshaaval reguleerimine ja lülitamine,? arvab Mark. Meeleolu vahetamine eeldab aga juhtmete eelnevat grupeerimist ja ehk ka spetsialisti abi, ent annab juurde tohutult võimalusi.

Inimestel on teadvustamata ka see, et üks viis on lampe liigitada tegevuse järgi, teine standardliigitus kõikides tubades on paika panna üld-, koht- ja disainvalgus. Sageli ostavad inimesed ilusa lambi, kuid pärast ollakse tigedad, et nii pime on. Tegemist aga on disainvalgustiga, mis ei peagi muud valgustama kui vaid iseennast. Tema funktsioon on olla ilus lamp. Tihti kiputakse lakke panema ka väikseid ja kitsa valgusjoaga halogeenvalgusteid, mis tegelikult on tüüpilised kohtvalgustid.

Magamistoas on kohane eraldi kohtvalgustus ja üldvalgustus. Taas on väga tänuvaäärt asi timmer, millega koristamise ajaks valgus tugevaks keerata, muul ajal aga magamistoa kombel intiimselt sumedaks teha. Paljudele meeldib voodis lugeda. Seega tuleks juba valgustuse projekteerimisel arvestada lampidega ka voodipeatsis. Samuti on magamistuba väga sobiv koht disainlampidele, vastavalt igaühe soovile fantaasiale ja maitsele, kuni seksvalgustuseni välja.

Üldjuhul täidab magamistuba ka buduaari funktsiooni, st seal on peegel, mille puhul parim valgustite paigutus oleks ümber peegli.

Üha rohkem levinud kodus töötamise tava eeldab ka kabineti või kodubüroo olemasolu. Valgustuse puhul kehtivad pea samad reeglid ka õpilase toa puhul.

Esimene asi on hea laualamp, mis on üsna kallis. Ent selle pealt kokkuhoidmine maksab Marki sõnul valustasti kätte. Inimesed ei raatsi osta 2000kroonist laualampi, ent kes on selle all tööd teinud, saab aru, mispärast ta maksis. Tihti tasub mõelda, kuhu panustada. ?Kui tõesti teed palju tööd laua taga, see on sinu elukutse osa, siis see kulutus tasub ära,? on Mark kindel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing