Eesti tippjuhtide unistuste meeskond

Peeter Raidla 25. märts 2004, 00:00

Mänguga kaasa minemiseks valis Äripäev Eesti tippjuhtidest unistuste meeskonna, mille liikmed oleks oodatud igale töökonkursile. 11 mängija poolt kontrollitakse aastas 28 miljardi krooni jagamist, mis on enam kui veerand Eesti SKTst.

Eriti võimsana paistab põhirivistuse ründekolmik ? Toomas Annus, Fjodor Berman ja Enn Pant ?, kes on läbi löönud ka meie lähinaabrite juures. Ehkki börsil on vaid Annuse juhitav Merko Ehitus, on börsikõlbulikud ka Bermani BLRT Grupp ja Pandi Tallink Grupp.

Varukoosseisu arvestades on kuuest ründemängijast tervelt kolm ? peale Annuse veel ka Jaanus Otsa ning Andres Koger ? kinnisvaraarendajaist ehitusettevõtete juhid.

Põhirivistusse poolkaitsja rolli valitud Gunnar Okk ja Üllar Jaaksoo on elukutselised juhid, kes, olemata ise omaniku seisuses, on suutnud juhitavad ettevõtted omaniku meeleheaks kasumlikult tööle panna. Samas võivad poliitilised tuuled Oki küll (ajutiselt) madalamasse liigasse viia.

Ülimalt mobiilsed on enda juhitavaid ettevõtteid arendades olnud hansapankur Indrek Neivelt, õlle- ja nüüd ka mahlatootja Tarmo Noop ning Eestis vähe tuntud Viktor Polozov. Igati kiired ääremängijad.

Nii põhirivistusse kui ka duublisse valitud kaitsemängijad ? Toomas Luman, Tiit Vähi, Mati Jostov, Väino Kaldoja, Mart Kadastik ja Jüri Vips ? väärivad aga kadestamist tänu oma stabiilsusele.

Omaette klassist on kauaaegsed juhid Ain Hanschmidt ja varumees Cardo Remmel, kes oma tegevustaktikalt ja meelekindlusest sobivad kõige enam just väravavahi rolli.

Viimasel ajal pigem investoritena silma paistnud Urmas Sõõrumaa, Jüri Käo, Rein Kilk ja Hans H. Luik sobivadki pigem treeneriks ja mäned?eriks, kusjuures vajadusel suudavad nad edukalt ka platsil mängida.

 • Mihkel Pärjamäe, Invicta nõukogu esimees:
  Eesti pikaajaliselt edukas tippjuht on äärmiselt ettevõtlik, emotsionaalselt stabiilne ja riskialdis. Teda iseloomustab äärmine paindlikkus ja iseenda arendamine. Mitmed on alustanud karjääri juba sovjeti-Eestis (Ain Hanschmidt, Tiit Vähi jt) ja läbinud edukalt röövkapitalismi aastad.

Iga persoon on loomulikult erinev. Tundub, et osa tippjuhte on muutunud vähe, nad on muutnud rohkem keskkonda enda ümber (Toomas Annus, Fjodor Berman). Teised on muutunud ise koos keskkonnaga (Tiit Vähi, Mati Jostov).

Edukas juht mõtleb alati eelkõige ettevõtte huvidele, sest ettevõtte edu tähendab ka tema edu. Pingutust ei pruugi olla üldse näha, sest üldiselt on tegemist inimestega, kes eelistavad Kroonikale perekonda või häid sõpru. Enda arengus ettevõttest ettejõudvad juhid osutuvad tihti küll headeks sooloesinejateks, kuid kuna ettevõte jääb maha, siis jääb ka edu neist maha koos ettevõttega.

Tippjuhi mahajäämus arengus paistab välja seda varem, mida kiiremini areneva valdkonnaga on tegemist. Minu tähelepanekute põhjal paistab arengupeetus tihti välja nagu ülim tarkus ? ühel hetkel usub juht, et tema on targem kui kliendid, töötajad, rahavood ja teised ajutised faktorid tema igavikulisuse kõrval.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  06. December 2011, 19:34
  Otsi:

  Ava täpsem otsing